22.04.2018 22:35


Cupcake cup: vyfotit, zhodnotit a sníst

Autor: Vojtěch Labuda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Dospěli jsme do bodu, kdy neovládáme jídlo, ale jídlo ovládá nás. Festivaly jídla se staly tradicí a stejně tak i soutěže v jeho přípravě. Disciplíny jsou různé, ale ty ve sladkém odvětví stojí opravdu za to. Tuto sobotu cukráři a amatérští nadšenci soutěžili v přípravě nejlepšího cupcaku v brněnské kavárně Praha. 

Chystání na soutěž. Autor: Vojtěch Labuda

Ačkoliv je půlka dubna, počasí mi připadá jako v pozdním červnu, kdy jsou horké letní dny doprovázeny sluncem a bezvětřím. Je chvíli po poledni a Brnem se šíří znavené sobotní odpoledne. Když míjím rozkopaný chodník s dírami rozesetými jako v těle válečného zběha, málem minu branku, která dnes otevírá každodenní svět domácích i profesionálních cukrářů.

„Ochutnávka cupcakes jen pro registrované, ale pokud zbude místo, můžete to zkusit,“ hlásá tabule, kterou míjím. Za ní už je jiný svět. Zatím je cítit ve vzduchu očekávání a nervozita. Vyzvednu si přístup do aplikace pro hodnotitele a zamířím do nitra zahrádky kavárny Praha. „Zatím si udělejte pohodlí, za chvíli budeme začínat,“ říká nám s úsměvem blogerka Veronika oděná v letních šatech, která tuto akci pořádá.

Ve stínu Pražákova paláce už jsou nachystány soutěžní stoly a soutěžící se snaží aranžovat všechny vzorky. „Podej mi sklenici. Ne tu, tu druhou,“ rozdává rozkazy žena v zářivě bílých teniskách, která zatím do košíčků tlačí polevu. O stůl vedle zase dívka s rovnými blonďatými vlasy a žlutou halenkou krájí muffiny na neforemné patvary a snaží se je ozdobit krémem. Sama pro sebe si nadává, protože krém je moc hustý a nejde ho nabrat, natož ho nanést na vzorky. Ochutnávači už nedočkavě posedávají na schodech a mezi řeckými sloupy u Pražáková paláce. Sešli se zde hlavně lidé do dvaceti pěti let, ale na židlích sedí i pár žen kolem čtyřicítky.

„Bude se hodnotit ve dvou kategoriích – chuť a vzhled,“ dodává Veronika, než nás vypustí jako divou zvěř na ochutnávku. Soutěžící jsou na nádvoří i v kavárně. Vytvoříme hada, který se nenasytně kroutí za potravou. Všichni jsou v zápalu tlačení a focení. Dívka s hnědými vlasy a černou krajkovou sukní přede mnou si musí každé sousto důkladně vyfotit ze všech stran, poté ho ochutná a ohodnotí v aplikaci. „To je drzost se přihlásit tady s tímto,“ říká krátkovlasá čtyřicátnice v letní halence své kolegyni, která je vyzbrojená třemi dalšími cupcaky. Jsou u stolu dívky ve žluté halence, která už se samotnou přípravou zápasila.

Byly zde různé modely a unikáty. Autor: Vojtěch Labuda

Po venkovním ochutnávacím maratonu mířím do prostoru kavárny. Stále cítím v puse chuť manga a slaného karamelu. Uvnitř to voní po jahodách a cukru. Není zde takřka žádný volný prostor, a tak jsem unášen davem. Posouvám se. Hrábnu pro vzorek. Ochutnám. Všichni kolem mě zběsilé fotí a fotky posílají lidem, kteří jsou někde úplně jinde, aby z toho taky něco měli. „Mami to je kočár pro princeznu!“ udiveně ukazuje na duhový naaranžovaný dortík v princeznovském kočáře dvanáctiletá holčička v růžových šatech a mašlí ve vlasech. Kdo si ho ještě nestihl vyfotit, ten to teď neprodleně dohání.

Čtyři z šesti cen vyhrála slečna v květované černé sukni, která připravila mandlové muffiny s cremé diplomat, fazolí tonka a karamelizovanými pekanovými ořechy. Po hodině ustavičného tlačení, šlapání si na nohy, následného zdvořilého omlouvání se, pojídání dortíků, focení, komentování všech ostatních a hlasování teď znaveně sedím na schodech mezi sloupy Pražáková paláce. Sleduji zbytky výherních kousků, které se toužebně roztápí v pozdním takřka letním slunci. A tak neslavně končí tyto slavné cupcaky.

Prázné tácy s muffiny na konci soutěže. Autor: Vojtěch Labuda

Klíčová slova: Cupcake cup, soutěž, reportáž, Praha v Brně

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.