05.03.2015 22:30


Čtyřiadvacetihodinový maraton podpoří pacienty s roztroušenou sklerózou

Autor: Krajčírovičová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Čtvrtý ročník Čtyřiadvacetihodinového maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) se uskuteční ve Fakultní nemocnici Brno. Dobročinná akce má za úkol nejen zvýšit povědomí Čechů o roztroušené skleróze, ale i motivovat samotné pacienty k pohybu a zvýšit jejich chuť k rehabilitaci. Do projektu se zapojilo celkem deset měst z celé České republiky, spojení mezi nimi bude zabezpečeno pomoci telemostů. Akce potrvá od pátku 6. března do soboty 7. března.

Brno – „Jsme roztroušeni po celém světě“ je mottem připravované sobotní akce. Čtyřiadvacetihodinový maraton s roztroušenou sklerózou se uskuteční poprvé v prostorách ambulance rehabilitačního oddělení Fakultní nemocnice Brno.

Cvičením podpoříte lidé s roztroušenou sklerózou. Foto: NF Impuls

Týmy o čtyřech až dvanácti členech se budou štafetově střídat po jedné hodině v kruhovém tréninku. Budou složené nejen z pacientů, lékařů, zdravotních sester a fyzioterapeutů, ale i rodiny, přátel a známých osobností.

Na účastníky čekají i testy rovnováhy, jemné motoriky a kognitivních funkcí. Cvičení má za úkol symbolicky podpořit pacienty s onemocněním roztroušenou sklerózou. Na místě bude možné zacvičit si jógu a pro děti je připraveno malovaní společného obrazu. Akce bude pod odborným dohledem fyzioterapeutů.

Povědomí o roztroušené skleróze není podle koordinátora akce Ondřeje Kolaříka mezi lidmi dostatečné. „Povědomí sice mírně stoupá, stále však není na takové úrovni, jako by potřebovali pacienti, kteří touto nemocí trpí. Lidé s roztroušenou sklerózou se postupně stávají závislými na společnosti, která se o ně ale příliš nestará,“ uvádí Kolařík.

Projekt čtyřiadvacetihodinového maratonu vznikl v roce 2012 z iniciativy pacientů. Maraton s roztroušenou sklerózou organizuje Nadační fond Impuls v spolupráci s MS Centrem při Neurologické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze.

Výtěžek z loňského ročníku maratonu putoval v roce 2014 na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty. „Od maratonu očekáváme zvýšení povědomí o rehabilitaci a možnostech, co může pacientům nejen s touto nemocí nabídnout. Protože se účastníme poprvé, chceme získat zkušenosti pro pořádání podobných akcí, které mohou obohatit životy nejen našich pacientů, ale i naše,“ dodává Kolařík. 

Klíčová slova: Čtyřiadvacetihodinový maraton s roztroušenou sklerózou, FN Brno, cvičení,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.