18.12.2015 22:22


Čtyři roky bez Havla – ohrnuté kalhoty, nebo lidské hodnoty?

Autor: Pavla Volfová | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

V pátek uplynuly čtyři roky od úmrtí prvního prezidenta České republiky Václava Havla. Jeho život a odkaz si připomněly české i světové osobnosti. Na různých místech se konaly vzpomínkové akce, lidé nosili krátké či ohrnuté kalhoty v narážce na typický Havlův znak. Kromě těchto humorných prvků bychom si především měli připomínat myšlenky, kterými Havel svět obohatil, a hodnoty, které uznával, a které jako by z naší společnosti postupně mizely.

„Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.“ Tento výrok je v souvislosti s osobností Václava Havla skloňovaný velmi často. Jeho obsah je bohužel často ohýbán a zesměšňován, stejně jako jsou lidé, kteří se s ním ztotožňují, označováni za pravdoláskaře. Zatímco je v dnešní době toto pojmenování vnímáno spíše negativně, já jsem vždy hrdá, když mě někdo termínem pravdoláskař či sluníčkář obdaří. Tak jako jsem hrdá na to, že jsem vyrůstala v době, kdy měla naše republika za prezidenta čestného a úctyhodného člověka.

Autorka článku Pavla VolfováHavel jistě nebyl bezchybný a za své působení ve funkci prezidenta republiky udělal řadu kontroverzních rozhodnutí. Tato rozhodnutí ale byla vždy v souladu s hodnotami, které zastával celý život a za které bojoval tak usilovně, že je dokázal prosadit navzdory věznění, tvrdým útlakům bývalého režimu a nátlaku ze všech stran. Demokracii a svobodu u nás málo lidí prosazovalo s takovou razancí a přesto tak nenásilně jako Václav Havel.

Zatímco dnes na Pražském hradě sídlí člověk, který názory mění tak rychle, jak se mu zrovna hodí, případně jak na ně reaguje většinová společnost. Výroky a myšlenky současného prezidenta, které vzápětí jeho mluvčí různě upravuje či dementuje, vlastně nelze brát příliš vážně. Už vůbec je nelze považovat za hodnotné a obdivuhodné. Jakkoli se Miloš Zeman snaží být silnou osobností, renomé, které si vybudoval Václav Havel, ani zdaleka nemůže dostihnout. U Havla to navíc byla přirozená cesta, celý svět ho uznával s takovou samozřejmostí, s jakou je dnes uznávána snad jen německá kancléřka Angela Merkelová.

V tento den bychom si tedy měli připomínat osobnost, která pro Českou republiku udělala tolik, že to snad ani nelze postihnout. Zároveň bychom si ale měli uvědomit, že nemůžeme z Havlova odkazu žít věčně a je třeba pracovat na jeho rozvíjení a pokračování. Nemyslím, že někdo může Václava Havla nahradit, k jeho postavení ostatně přispěla dobová situace a události, které díkybohu nyní řešit nemusíme. Na hodnoty, které prosazoval, ale může navázat každý z nás. Pokud je přijmeme a budeme se aktivně snažit o jejich zachování, opět se přiblížíme k cestě, na kterou nás Václav Havel přivedl. Nemusíme být všichni pravdoláskaři, postačí, když budeme lidmi.

Klíčová slova: Václav Havel, výročí smrti, demokracie, svoboda, hodnoty, pravdoláskaři

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.