24.05.2016 21:01


Čtvrtfinále není neúspěch aneb Český tým na MS 2016

Autor: Markéta Weinlichová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Když hráči české hokejové reprezentace minulý týden vyhráli základní skupinu mistrovství světa, většina českých příznivců nepochybovala o tom, že hokejisté porazí ve čtvrtfinále také hráče USA. Po vyrovnaném utkání ale český tým padl na nájezdy a šampionát pro hráče skončil. Řada fanoušků teď spekuluje, zda skončený turnaj hodnotit jako úspěšný, či neúspěšný. Přihlédneme-li k počtu nováčku a týmové soudržnosti, byl jednoznačně úspěšný.

Markéta Weinlichová (Foto - Markéta Puldová)

Když trenér české hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek zveřejnil před šampionátem seznam hráčů, které nominoval na mistrovství světa v Rusku, čeští příznivci byli velmi skeptičtí. V týmu bylo dvacet tři hráčů z evropských soutěží a jen čtyři hokejisté hrající kanadsko-americkou NHL. O to větším překvapením bylo vítězství českých hráčů v prvním utkání proti domácímu Rusku. Ve druhém klání na turnaji sice ztratili bod s výběrem Lotyšska, když ale v dalším zápase se Švédy otočili skóre z nepříznivých 0:2 na 4:2, i největší škarohlídi museli uznat, že v týmu je síla a velký potenciál. 

V Rusku si odbylo svou premiéru na seniorském mistrovství světa celkem dvanáct českých hráčů. Do Moskvy sice odletělo šestnáct hokejistů, kteří neměli se světovým šampionátem zkušenost, ale Adam Polášek, Dominik Kubalík a Matěj Machovský se do sestavy neprobojovali. Jedním z nováčků byl i útočník Michal Birner, který se svým debutem nenechal svázat a se šesti body se stal nejproduktivnější hráčem českého týmu v základní skupině. Premiéru na seniorském mistrovství si připsal také brankář Dominik Furch, jež ve třech zápasech základní skupiny inkasoval pouze jeden gól proti Dánsku, a jeho úspěšnost byla téměř devadesát osm procent. Trenér Vladimír Vůjtek sázel zejména na soudržnost a týmový výkon, o čemž svědčí i fakt, že patnáct hráčů si připsalo alespoň jeden kanadský bod. Nutno také poznamenat, že ve všech utkáních čeští hráči předčili své soupeře v počtu střel na bránu.

Před začátkem turnaje mnohými podceňovaný tým tedy ovládl základní skupinu, a to především díky týmovému výkonu, bojovnosti a přátelské atmosféře v kabině. O to krutější ale bylo čtvrtfinálové vyřazení po prohře s hráči americké reprezentace. Pro brankáře Dominika Furcha obzvlášť, když inkasoval v zápase opět jen jednu branku v základní hrací době. Jestli bylo českým hráčům na turnaji co vytknout, byly to nevyužité přesilové hry. S úspěšností necelých 14,3 procent se český tým zařadil na jedenácté místo, když se před ním umístily například i celky Kazachstánu nebo Dánska.

Vzpomeneme-li ale na to, jak byl český tým před šampionátem podceňovaný je čtvrtfinálová prohra na nájezdy po vítězství ve skupině úspěchem. Samostatné nájezdy jsou vždy z velké části „vabank“ a spekuluje se nad tím, zda by nebylo vhodnější je zrušit a prodlužovat zápas až do vítězného gólu. Polemizovat nad tímto tématem je teď ale bezpředmětné. Podstatné je, že česká reprezentace na šampionátu prokázala týmového ducha, soudržnost a bojovnost, přičemž předváděla moderní pojetí hokeje. Pokud se budou čeští hokejisté prezentovat podobně také na dalších turnajích, mohli by se po letech opět dočkat cenného kovu.  

Klíčová slova: mistrovství světa, hokej, česká reprezentace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.