05.04.2013 15:54


Čtvrté patro fakulty sociálních studií zažije boj čtyř politických stran

Autor: Lukáš Havlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Čtvrté patro fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se v dubnu změní v bitevní pole. V rámci kurzu Volební kampaň v teorii a praxi vznikly čtyři studentské politické strany, které se budou ucházet o hlasy voličů v květnových volbách. Studenty tohoto předmětu čekají diskuze, společenské akce či tvorba propagačních letáků. Na co se strany zaměří, jaké jsou jejich cíle a čím chtějí zaujmout? To vše upřesní jejich lídři.

Předsedkyně strany FFE - Praví politologové Andrea Smolková megalomanskou kampaň neplánuje. (Foto: Libor Pospíšil)

Brno – Straně FFE (Praví Politologové) předsedá studentka magisterského oboru bezpečnostních studií a politologie Andrea Smolková.

Jak bude vypadat vaše kampaň?

Sázíme na kampaň vedenou přes sociální sítě. V rámci kontaktní kampaně půjdeme mezi voliče. Na programu budou také večerní akce s cílem zlepšit propojení studentů všech oborů ze čtvrtého patra a propagace politologie.

Počítáte v kampani s peněžními výdaji?

Finančních prostředků bude pravděpodobně potřeba hodně. Musíme ale myslet ekonomicky. Megalomanská a finančně náročná kampaň sice může zaujmout, naše strana se ale spíše zaměří na zájmy voličů a podporu významných osobností katedry, případně jejích úspěšných absolventů. Do kampaně investujeme hlavně volný čas a také nadšení a motivaci.

Co studentům konkrétně nabízíte – proč by vás měli volit?

Hlavní sdělení, které se bude prolínat celou kampaní, poukazuje na to, že áčka v ISu nejsou všechno. Tato myšlenka se ukrývá také v samotném názvu naší strany. Písmena FFE nejsou zkratka, ale jde o symbol nedůležitosti známek. Dobrý studijní prospěch sám o sobě nedokáže studentům zajistit dobré uplatnění na současném trhu práce. Je potřeba být aktivní, sbírat zkušenosti ještě v průběhu studia, být originální a kreativní. S tím souvisí i snaha o větší popularizaci oboru politologie mezi širokou veřejnost.

Chcete zastávat jenom zájmy studentů čtvrtého patra fakulty sociálních studií ?

Studenti oborů ze čtvrtého patra mají v těchto volbách jako jediní z celé fakulty aktivní volební právo, proto i kampaň cílíme právě na ně. Na naše akce jsou samozřejmě zváni i studenti dalších oborů. 

Chcete propagovat politologii, zlepšit kvalitu studia a zvýšit uplatnění absolventů. Jak?

Politologii propagujeme už v samotném názvu strany. K popularizaci oboru chceme využít jeho úspěšné absolventy – jejich praktické zkušenosti předat dál mezi studenty. Co se týče kvality studia, naší prioritou jsou dobré vztahy mezi studenty, proto budeme pořádat různé socializační akce. Jsou to cíle, které považujeme za realizovatelné.

Jak hodnotíte konkurenční strany?

Kromě zveřejnění tiskových zpráv, případně facebookových stránek, se volební kampaň ještě pořádně nerozběhla, ostatní strany bych proto nerada hodnotila.

Dříve jste spolupracovala na volební kampani senátorky Elišky Wagnerové. Co vám tato zkušenost přinesla? Jak ji promítáte do vaší nynější kampaně?

Zkušenost s kampaní senátorky Wagnerové mi dala opravdu hodně. Byla to učebnicová ukázka toho, jak lze s přehledem vyhrát volby bez obrovské sumy peněz a podpory silné parlamentní strany. Kampaň byla úspěšná díky osobnosti kandidátky, která se nebála kontaktu s voliči.  Do naší kampaně se snažím promítnout to samé. 

Stranu jste vytvořili v rámci předmětu Volební kampaň v teorii a praxi – interaktivní workshop. Chybí na katedře více takových praktických kurzů?

Situace se proti předchozím ročníkům značně zlepšila, což přispívá ke zkvalitnění výuky a k lepšímu uplatnění absolventů. Vývoj tohoto trendu bych na katedře vítala.

 

Radka Kšicová z formace PRO4 spoléhá v kampani na moment překvapení. (Foto: Lukáš Havlík)

Další formaci PRO4 (Profesionalita, Realizace, Odbornost čtvrtého patra) vede Radka Kšicová, studentka magisterského programu politologie.

Jak bude vypadat vaše kampaň?

Kampaň bude určitě kontaktní. Ve čtvrtém patře – v našem volebním obvodu – plánujeme pořádat nejrůznější akce. V nejbližších dnech spustíme facebookové stránky a odstartujeme opravdu zostra. Čtyřka v názvu naší strany PRO4 bude v kampani klíčová, její tajemství odhalíme až v průběhu. Zacílíme jak na studenty politologie a bezpečnostních studií, tak evropských studií a mezinárodních vztahů. Nechceme hrabat na vlastním písečku, chceme být otevření všem.

Počítáte v kampani s peněžními výdaji?

Samozřejmě, s nějakými výdaji se počítá. O přesné částce jsme ještě nehovořili.

Kolik času zabírá příprava?

Zabírá víc, než jsme předpokládali. Je to opravdu náročné

Co je na ní nejtěžší?

Nejtěžší je vymyslet, jak lidi zaujmout. Ve čtvrtém patře se volby konají už poněkolikáté a mám pocit, že přijít s něčím novým, s něčím, co tu ještě nebylo, začíná být problém. Zároveň je nutné se odlišit od ostatních stran. Důležité je nepřepálit začátek, přece jen volby budou až v květnu.

Co studentům konkrétně nabízíte – proč by vás měli volit?

Vše se odvíjí od našeho názvu PRO4 – Profesionalita, Realizace, Odbornost – chtěli bychom studentům ze čtvrtého patra nabídnout možnost pro lepší uplatnění, motivovat je k tomu, aby si už během studia hledali různé stáže, praxe, zajímali se o to. Budeme se jim snažit zprostředkovat nabídky stáží nebo workshopy.

Zaujmete je tím? Není to málo?

Určitě není. Samozřejmě je nutné, abychom to dělali zajímavým způsobem. I debata s někým úspěšným může pomoci těm, kdo se chtějí politologii věnovat i v budoucnu.

Dále jim chcete nabídnout cestu k uplatnění. Jak to uděláte?

Prostřednictvím pozitivní motivace, zprostředkováním a nabídkou něčeho, co je nad rámec školy. Chceme se stát kanálem informací, které by jinak museli složitě vyhledávat. Usnadnit jim přístup k možnostem.

Jak hodnotíte konkurenční strany?

To zatím nemůžu soudit, protože jsme v podstatě na začátku. Každá ze stran má potenciál najít si své voliče.

Ve straně působí dva politologové a dva studenti z ekonomické fakulty. Je tato různorodost výhodná?

Dva kolegové z ekonomky vnáší do kampaně jiný, možná neotřelý pohled. Nejsou zatíženi studiem politologie, dokáží dělat věci jinak, jinak přemýšlet.

Stranu jste vytvořili v rámci předmětu Volební kampaň v teorii a praxi - interaktivní workshop. Chybí na katedře více takových praktických kurzů?

Takto zaměřený praktický předmět je bomba a měl by si ho každý zkusit. Určitě by jich mělo být víc, ale chápu, že to může být problém. Praktické předměty jsou náročnější pro studenty i vyučující. Ale neměly by existovat na úkor těch teoretických, protože teorie je samozřejmě potřeba.

 

Rozhovory s lídry stran PRO  (Praxe, Rozum, Originalita) a SSC (Strana splnitelných cílů) vyjdou zítra v 16:00.

Klíčová slova: volby, FSS, čtvrté patro, rozhovor, kampaň

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.