02.05.2018 06:31


Cosmos Discovery zve lidi do vesmíru. Největší výstava o kosmonautice je poprvé ke zhlédnutí v Česku

Autor: Michaela Dvořáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Putovní výstava Cosmos Discovery na brněnském výstavišti otevřela brány zájemcům o kosmonautiku. Návštěvníci se až do konce letních prázdnin mohou podívat na unikátní sbírku exponátů. Kromě modelů vesmírných raket a lunárních vozidel lákají organizátoři na originály předmětů, které v kosmu skutečně byly. Vesmírné skafandry, úlomky meteoritů a výbavu pro potřebu astronautů doprovází příběh, který má i svou českou stopu.

Autor: JVS Group

Brno – Největší výstava o kosmonautice je dva roky od zahájení svého putování poprvé k vidění i v Česku. Až do konce srpna ji zájemci mohou navštívit v areálu brněnského výstaviště. Expozice obsahuje přes dvě stě originálních amerických a sovětských exponátů, včetně ruské lodi Sojuz. Pod vedením odborného poradce Pavla Toufara a ve spolupráci s NASA připravila expozici česká společnost JVS Group.

Nově je atrakcí pro návštěvníky průchozí model ruské orbitální stanice MIR. Její prostory opticky navozují stav beztíže a vstup vyvolává v lidech závrať. „Člověk prožije pocity, které mají kosmonauti. Vy stojíte rovně, ale realita kolem vás je nakloněná. Když jste v mikrogravitaci, tak neexistuje nahoře a dole,“ vysvětlila mluvčí produkční společnosti JVS Group Květa Havelková.

Návštěvníci si mohou prohlédnout originály vesmírných skafandrů a výbavy pro kosmonauty, včetně hygienických potřeb pro pobyt ve vesmíru. Hlavním lákadlem jsou kosmické moduly, kokpit raketoplánu Columbia, část řídícího střediska NASA v Houstonu a model americké lodi Saturn. Vystavena je i část motoru Saturnu V, který vynesl na Měsíc loď Apollo. Součástí expedice jsou i vozidla sloužících k pohybu na měsíčním povrchu.

Koncepce výstavy mapuje cestování do vesmíru od jeho prapočátků spojených se psem Lajkou a Jurijem Gagarinem. Poukazuje také na kosmonautické soupeření mezi USA a Sovětským svazem v období studené války. Shrnuje vývoj pilotovaných kosmických letů a posouvání hranic lidských možností. V závěru výstava naznačuje, jaké jsou možnosti blízké budoucnosti, například v cestách na Mars. „Myslím, že to je zajímavé. Ideální asi pro čtrnáctileté kluky se zájmem o kosmonautiku,“ okomentoval zážitek návštěvník Tomáš Čejka.

Výstava je podle Havelkové určena právě i pro rodiny s dětmi. „Pro děti je připravený audioguide formou rozhovoru malého kluka s kosmonautem, aby je to bavilo,“ popsala. „Věřím, že díky tomu, že tady máme i ty exponáty ve velikosti jedna ku jedné, tak to bude bavit všechny,“ řekla mluvčí.

Část výstavy se zaměřuje i na to, jak ke kosmonautice přispělo Česko. Zmíněn je tak nejen Vladimír Remek, jediný československý kosmonaut, ale i brněnská společnost Frentech Aerospace, která pro kosmický průmysl dodává díly. Svým podílem přispěla i Hvězdárna a planetárium Brno, která k vystavování zapůjčila několikakilový meteorit.

Celosvětové putování expozice Cosmos Discovery začalo v roce 2014 v Bratislavě. „Příprava celé výstavy trvala rok a půl,“ uvedl majitel společnosti JVS Group Viliam Ďuriš. „Výstava se dodělává. I proto jsme ji přivezli do Čech, abychom dokončili poslední expozice. Ty, které jsou věnované budoucnosti, se budou dodělávat tady v Brně a pak bude výstava putovat dál po světě,“ dodal. 

Klíčová slova: Cosmos Discovery, výstava, kosmonautika, vesmír

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.