28.03.2016 23:00


Cohen nešetří nic a nikoho. Grimsby je jedna velká parodie se zvráceným humorem

Autor: Radim Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Sacha Cohen je známý tím, že rád provokuje všechny okolo. Na paškál si bere kněze, politiky, americké patrioty nebo diktátory. V novém filmu Grimsby tentokrát nabízí trochu něco jiného – svižnější děj s mnoha akčními prvky. Přesto jde však stále hlavně o podívanou, při níž nechutnost střídá odpornost a naopak. 

Když přijdete do kina na film psaný perem Sachy Cohena, nejspíše budete očekávat dílo se značně fetišistickým rukopisem, kde budou létat sprostá slova a kde nic není svaté. Tohle všechno opět dostanete, avšak s tou výjimkou, že nejde o snímek typu Borata nebo Bruna, který vystavuje reálné lidi nepříjemným choutkám a vtipům hlavního představitele. Tentokrát na diváky čeká klasický hraný film jako například Ali G Indahouse či Diktátor, kde se prezentují převážně profesionální herci.

Scénář je podobný komediálním akčním dílům, v nichž vystupuje drsný agent bez vlasů Willisova typu a vtipný kolega. Avšak Grimsby je spíše parodií těchto filmů. Hlavní hrdina (Sacha Cohen) je obyčejný chlápek jménem Nobby, pod kterým si můžete představit typického burana z předměstí. Má devět dětí, neustále sleduje fotbal a jeho obloustlá manželka se ostatním mužům nabízí jako Sharon Stone v Základním instinktu. Jako bonus navíc osmdesát minut nosí pantofle, libuje si v perverznosti a je mírně natvrdlý. Takový život mu celkem vyhovuje. Postrádá vlastně pouze jedinou drobnost - staršího bratra. 

Právě postava bratra Sebastiana (Mark Strong) pasuje na prototyp akčního hrdiny o poznání více. Likviduje všechny okolo pouhým prstem, tahá Nobbyho z ošemetných situací a k tomu má tělo jako bůh. Když se ovšem objeví na scéně, nechtěně dostane svého bratra do pořádné šlamastyky. Děj filmu se v tu chvíli mění na šílenou akční parodii, kde Sebastian nejenže střílí jako bez přemýšlení, ale navíc se dostává do tragikomických situací, které způsobuje nejčastěji právě Nobby.

Je až s podivem, že Strong kývl na nabídku si ve filmu zahrát. Cohen totiž ideál mužství a hrdinství znevažuje, jak jen to jde, a postava Sebastiana tak ukáže všechno ze svého rozmnožovacího arzenálu či z funkce střev. 

Cohen se však neobouvá pouze do mužnosti. Útočí také na bondovskou dokonalost a nesmrtelnost, boj proti terorismu či krásu a morální čistotu ženských představitelek. Jak film plyne, nabízí čím dál více fetišistických scén a zkouší, co divák vydrží. Humoru nezůstanou ušetřeny ani známé osobnosti jako Donald Trump či Daniel Radcliffe.

Říkáte si, že nemáte šanci vydržet u takovém filmu až do konce? Mýlíte se. Grimsby má jen slabých osmdesát minut, a když se v něm zrovna neodhaluje něčí pozadí, tak bratři likvidují teroristy a padouchy. V případě, že se na scéně neobjeví Nobby, tak se dokonce jedná o čistě akční podívanou, kde se střílí, lámou ruce a dávají se háky pěstí. Nutno podotknout, že si tvůrci dali na akčních scénách opravdu záležet. Dobrou volbou bylo i obsazení režiséra Louise Letterriera, který je tvůrce takových děl, jakými jsou Kurýr nebo Podfukáři. Jeho energický styl točení je opravdu znát.

Pakliže přežijete vtipy o AIDS a orální sex na veřejnosti, můžete s poklidem zajít do kina a možná se budete popadat za břicho dříve, než se nadějete. Důležité je mít žaludek, nadhled a nedělat si žádné iluze o duchaplném snímku.

Klíčová slova: Sacha Cohen, Grimsby, Nobby,

Fotogalerie


  • Popis: Agent Grimbsbi
    Autor: Oficial Poster

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.