26.04.2015 10:47


Co už v noci nikdy nebudu dělat

Autor: Roubalová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Když byly zrušeny dvě události, o kterých jsem měla psát do Stisku, znepokojilo mne to. Mám narychlo udělat anketu nebo sehnat někoho nesmírně zajímavého pro rozhovor? Pak mne napadlo, že spojím nepříjemné s užitečným. Pomalu se blíží konec semestru a spolu s  ním přichází i odevzdávání všeho možného i nemožného. Potřebuji pracovat pozdě do noci, a proto vyrážím na místo posledního odpočinku nesplněných úkolů, do Celouniverzitní počítačové studovny. Zápisky z celonočního studijního maratonu.

Celouniverzitní počítačová studovna (CPS), cépéeska nebo Mordor. Snad kromě vánočních svátků je nepřetržitě v provozu. Sídlí v budově bývalé Lékařské fakulty na Komenského náměstí a dostat se dovnitř bez trojnásobného přiložení ISICu není možné. Máte pocit, že vstupujete do přísně střežené americké federální věznice. Jako vězeň, pochopitelně. Hlásí-li obrazovka u turniketu, že je v některé z učeben volné místo, jásejte. Občas se totiž stává, že je kapacita studoven vyčerpána a vy, opření o radiátor, čekáte, až to někdo vzdá a zbaběle uteče. Barbora Roubalová. Autor: Veronika Kovářová

Osmá hodina večerní odbila a já zahajuji své noční dobrodružství. Hned po příchodu mě polévá horko, příliš se tu nevětrá. Zběžně si prohlížím monitory pracujících studentů. Facebook, youtube, tetris, výjimečně textový editor. Speciální skupinu tvoří studenti medicíny, z jejichž obrazovky se upřeně dívá lidského oko nebo trávicí soustava. Zapínám počítač. Začínám. Barbora Roubalová. Foto: Veronika Kovářová

21.01

Moje sousedka má kromě dechberoucí sbírky zvýrazňovačů pánskou návštěvu. Už deset minut u jejího stolu stepuje mladý muž a protivně šeptá. Významně pokašlávám. Divoce listuji knihou. Zatím to nepochopil, takže mu budu muset kolečkem židle přejet nohu. Pustili klimatizaci. Výborně, teď mi nebude teplo, ale nastydnu. Z bláta do louže. Z deště pod okap.

22.04

Království za kapky do očí. Rozhodnutí Nejvyššího soudu už je jen směsicí paragrafů a složitě vystavěných vět, které přestávají dávat smysl. Studovna připomíná openspace nebo velkochov. Jeden vedle druhého, všichni skloněni nad svými koryty, se sluchátky na uších. Jako v české lidové komedii, kde pro zvýšení dojivosti pouštěli pokrokoví soudruzi z JZD kravám hudbu. Více znaků a více mléka.

23.07

Čerstvý vzduch je k nezaplacení, na zdravotní procházce navíc potkávám kamaráda. Jeho přítomnost potvrzuje fakt, že utrpení se zmenšuje,  je-li sdílené. Uvědomuji si, že CPS musí být peklem pro xenofoby. Zahraniční studenti ze všech koutů světa zde tradičně tráví dost času a na chodbách uslyšíte spíše angličtinu než češtinu. Už jen čekám, kdy se někdo postaví a začne zpívat We are the world. Národnost, etnická příslušnost ani pohlaví zde nehrají roli, jsme v tom všichni spolu. Takže vlastně ideální svět. První a asi i poslední pozitivní zjištění dnešní noci.

0.19

Na dámských záchodech došel toaletní papír. I mýdlo. Je čas pustit si Čajkovského. Myslím na situace či místa, kde bych byla tisíckrát raději než zde. Dokonce i v závěrečné fázi rodinné oslavy, kdy už všem došlo, že si nemají co říct, a začínají rozebírat nespravedlnost systému, v němž Romové za státní peníze jezdí taxíkem na nákup do Globusu.

1.28

Zběsilé ťukání do klávesnice ustává. Studenti se trousí domů. Já však vím, že spánek je pro slabé. Překonala jsem popůlnoční krizi a ostré osvětlení vytváří iluzi dne. Na chodbě jsou odpadkové koše s pohybovým senzorem, ach ty roztomilé zbytečnosti všední noci. Přemítám, proč je univerzita pořídila zrovna sem. Proč je vůbec pořídila. Možná je objednali zaměstnanci CPS, kteří během nočních služeb sledují teleshopping. Můžeme být nakonec rádi, že se rozhodli pro tento produkt. Neumím si představit, k čemu by zrovna tady byla sada keramických nožů Harry Blackstone.

3.34

Optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žijou dorty. Pokud tu vydržím do čtvrté hodiny ranní, půjdu zítra na dort. Tedy dnes. Zkrátka až bude světlo a v cukrárně otevřeno. Baterka laptopu hlásí, že zvládne ještě pět hodin. Já už ne. Nápad strávit celou noc v těchto děsivých prostorách byl velmi hloupý. Už to nikdy neudělám. Na to se mám moc ráda.

Klíčová slova: studium, CPS, utrpení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.