04.05.2018 14:56


Co jsem dělal 22. června 2016? Nemám tušení, ale Google a Facebook to vědí

Autor: Michael Bouška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V poslední době se v souvislosti se skandálem Cambridge Analytica mluví o množství dat, které o nás uchovávají velké technologické firmy jako například Google, Facebook a Microsoft. Redaktor Stisku si stáhl všechna data, které o něm Facebook a Google mají, aby se z nich snažil poskládat, co dělal v náhodně zvolený den před zhruba dvěma lety.

Archiv dat od Googlu. Foto: Michael Bouška

Rozhodl jsem se, že z dat, které o mně mají firmy Google a Facebook složím podobu mého dne před zhruba dvěma lety. Nevěděl jsem, jak moc přesný ve svém hledání budu a zda vůbec pátrání k něčemu povede. Datum jsem zvolil záměrně v červnu 2016, což byl akorát měsíc po maturitě, kdy je pro mě zpětně těžké odhadnout, co jsem dělal. Konkrétní den jsem zvolil náhodou, respektive byl zrovna dvaadvacátý den v měsíci, kdy jsem začal psát tento článek, a proto jsem zvolil 22. června roku 2016.

Chytré telefony nejen, že data obsahují, ale zároveň je i odesílají na servery technologických společností. V případě mého telefonu s Androidem se jedná o Google. Data na servery odesílají i jiní výrobci, například Apple, ale nástroj s možností stáhnout si všechna data, která o vás má, teprve připravuje.

Data jsou odesílána samozřejmě se souhlasem uživatele. Souhlas bývá však často skryt v obchodních podmínkách. Osobně nebývám příliš paranoidní, ostatně budu raději, když například na webu uvidím reklamu na zboží, které si chci koupit. V případě Googlu navíc odesíláním dat získá uživatel vymoženosti typu „chytré karty", které ho například upozorní, pokud se na silnici, kterou právě jede stala dopravní nehoda. To zní celkem užitečně, ne?

První krok v mém pátrání bylo samotné stažení dat od obou firem. Není to vůbec nic složitého, stačí na stránkách Facebooku a Googlu stáhnout ZIP soubor se všemi daty, které o uživateli daná firma má. Prohlížení dat je celkem intuitivní, jen se musí člověk obrnit trpělivostí, protože například soubor se všemi vyhledávacími dotazy na Googlu je opravdu obsáhlý.

Začínám tedy hledat. Pro teď budu používat opravdu jen data Facebooku a Googlu. Ještě by se samozřejmě daly použít data od banky, ale tu teď nechme stranou. První, na co se dívám je historie polohy. Google nejen, že si zapisuje historii mé polohy, ale ještě k tomu se snaží s pomocí algoritmů určit podrobnosti. Rozezná například i to, jestli jsem jel autobusem nebo autem.

Zadávám tedy do historie polohy na Google mapách datum 22.6.2016. Zjišťuji, že jsem v ten den jsem letěl za příbuznými do Anglie. Google mi dokonce přichystal časovou osu s přesností na minuty. Jen si všímám, že s metrem mají mapy ještě trochu problémy. Na mapě vidím i trasu letu. Celkem by mě zajímalo, zda data odpovídají. Předpokládám ale, že ano. Časovou osou ale pátrání nekončí. Naopak, jsme ještě na začátku.

Historie polohy Google. Foto: Michael Bouška

Google si totiž na své servery ukládá i informace o používaných aplikací. Takové podrobnosti mě už trochu udivují. S přesností na sekundy jsou zde vypsány aplikace, které jsem otevřel. Díky tomu jsem zjistil, že jsem ráno hledal spojení přes aplikaci IDOS nebo že jsem na letišti jsem půl hodiny před odletem otevřel aplikaci Ryanairu (patrně s palubní vstupenkou). Při cestě jsem navíc několikrát otevíral aplikaci Spotify, z čehož usuzuji, že jsem poslouchal hudbu.

Historie spuštěných aplikací z dat Googlu. Foto: Michael Bouška

Další zajímavou věcí, kterou jsem schopen získat jsou všechny SMS a zprávy z Facebook Messengeru, které jsem v ten den poslal. Facebook si totiž ukládá nejen zprávy z Messengeru, ale v případě, že uživatel povolil Messengeru čtení SMS zpráv, ukládá si na své servery i data o SMS. Nejedná se o celé zprávy, ale jen o metadata, tedy čas a adresáta. Kontakty z telefonu si mimochodem Facebook také ukládá na své servery, a to i ty, které jsem si vytvořil kdysi ještě na starém telefonu bez připojení k internetu. Celé texty SMS zpráv však získávám z Google Drivu, kde mám zálohu všech zpráv (používám aplikaci na zálohu SMS).

A pátrání ještě nekončí. Z Gmailu získávám zajímavá data, konkrétně letenku a lístky na autobusy, kterými jsem jel. V porovnání s údaji z Google map tak mohu určit například zpoždění mého letu. Teď ještě trochu děsivější část. To, že si Google eviduje historii všeho, co uživatel vyhledá asi nikoho příliš nepřekvapí. Pokud ale uživatel stejně jako já čas od času používá hlasové vyhledávání, asi ho překvapí, že si Google ukládá nahrávky s hlasem uživatele.

Když dám všechna data dohromady, získám o daném dni velmi detailní informace. Plán dne s takovouto přesností bych bez dat Googlu a Facebooku nebyl schopný sestavit ani v daný den večer. Samozřejmě, že existuje mnoho věcí, které jsem nezjistil, i tak jsem byl ale poměrně překvapený, jak podrobně jsem schopný téměř libovolný den v historii popsat.

Klíčová slova: Google, Facebook, data

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.