03.10.2019 23:23


Co den, to kresba. Umělcům po celém světě začal Inktober.

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V Inktoberu, jak se tato říjnová výzva nazývá, kreslíři tvoří třicet jedna inkoustových ilustrací a sdílejí je na sociálních sítích. Cílem je vyzkoušet nové médium, zlepšit své schopnosti nebo si vytvořit kreslicí rutinu. Využití inkoustu přitom není nutnou podmínkou. 


Ilustrace na téma „plant life“. Foto: Rikel (rikelart)

Brno – V říjnu se umělci z celého světa účastní výzvy zvané Inktober. Název vznikl spojením anglických slov „october“ (říjen) a „ink“ (inkoust). Cílem je nakreslit během října celkem třicet jedna kreseb, a ty postupně zveřejňovat na sociálních sítích spolu s hashtagy (tj štítky) #inktober a #inktober2019. Pravidla výzvu přitom jen hrubě rámují, výtvarníci si zadání často přizpůsobí podle sebe.

Vytvořit kresbu inkoustem (počítají se propisky, fixy, pera i různé druhy tuší), sdílet ji na Instagramu nebo jiné sociální síti, označit příslušnými štítky a celý proces zopakovat další den – to jsou jediná pravidla Inktoberu. A i ta jsou umělci vykládána volně. Kromě tradičních metod zpracovávají umělci témata například digitálně, kaligraficky, nebo použijí úplně jiné médium než inkoust.

„Slyšela jsem, že teď už se zapojují lidé i s fotkami, 3D modely nebo třeba povídkami. A jelikož se to dá hodně upravovat a každý to vezme jinak, je to vlastně o tom, dělat celý říjen něco kreativního, v čem na sobě chceš zapracovat,“ uvedla sedmadvacetiletá kreslířka Rikel. (Zdroj si pro povahu svého zaměstnání přál vystupovat pouze pod přezdívkou.)

„Ráda se zapojuji, ale ještě radši sleduji ostatní a sbírám inspiraci. Letos mám oproti předchozím ročníkům plán a snad i lepší time management. Mám vlastní témata, ale několik z nich vychází i z oficiálního seznamu,“ řekla Ely Lasotová. Není jediná, spousta umělců kreslí bez témat, nebo si vytváří svá vlastní. „Cizí seznam témat by mě nejspíš přestal hodně rychle bavit. Takhle je to osobní, spoustu věcí si chci nakreslit už roky, a to mě motivuje pokračovat,“ vysvětlila Rikel.

Podle Lasotové ale může být Inktober i složitý, a to hlavně z hlediska času a organizace: „Pokud člověk není dost cílevědomý, nemá plán, a hlavně si není jistý, že bude mít čas, pak nejspíš všech třicet jedna dní nezvládne. Ale já to beru tak, že i jeden obrázek je úspěch.“

 „Tím, že se Inktoberu umělci účastní, se donutí vyjít ze své komfortní zóny. Jde hlavně o to, aby rozšířili své tvůrčí obzory, nezakrněli ve své tvorbě a posunuli se,“ pověděl jednadvacetiletý statik Filip Zapletal, který se kreslení věnuje ve volném čase. „Všichni se mohou naučit kreslit nebo malovat. Musí se tomu jen věnovat a musí je to bavit.“

Inktober vytvořil v roce 2009 ilustrátor a animátor Jake Parker pro zlepšení hlavně své práce s inkoustem a vypěstování si zvyku kreslit poctivě každý den. Přes Instagram se ale výzva rozšířila do celého světa a nyní se jí každoroční účastní tisíce umělců. Zapojit se může kdokoliv, jak Parker píše na oficiální stránce: „Každý se může zúčastnit Inktoberu, jen si vezměte pero a začněte kreslit.“ Seznam oficiálních témat pro daný ročník lze na stránkách Inktoberu nalézt již během září a na celý měsíc se tak i dopředu připravit.

Klíčová slova: kresba, Inktober, ilustrace, umění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.