03.03.2015 21:19


Člověk se svým způsobem překoná, říká absolventka programu Work and Travel

Autor: Bártová Eva | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vrcholí čas, kdy se studenti mohou přihlásit do programu Work and Travel.  „Je to kulturně výměnný program a jeho účelem je nejen se něco naučit, ale hlavně si to pořádně užít,“ říká Jana Vlčková, která tento program absolvovala už loni.

O programu podle svých slov přemýšlela už dávno. „Jednou mi napsala kamarádka, že viděla reklamu právě na Work and Travel a zeptala se mě, jestli pojedeme. Neváhala jsem a řekla ano,“ popisuje studentka moment, kdy se rozhodla, že vycestuje. To bylo v září. Hned poté byla na prezentaci, kde slyšela zkušenosti těch, kteří už program absolvovali. „To mě ještě víc přesvědčilo o tom, že tohle prostě chci,“ popisuje Vlčková.

 

Je hodně agentur, které tento program nabízejí, ale Jana Vlčková se i s kamarádkou rozhodly pro Student Agency. „Z několik desítek pozic jsme si vybraly práci v Hard rock cafe, kde nás umístili jako servírky v jejich pobočce v Pittsburghu,“ vysvětluje s tím, že původně chtěly pomáhat v kuchyni v pobočce na Myrtle Beach v Californii, ale při osobním setkání se zaměstnavatelem se dohodly jinak.

Zbývalo vyřídit víza, zamluvit letenky a zaplatit agentuře. „Celkové náklady byly asi šedesát tisíc. Část z toho si vezete s sebou, abyste měli ze začátku z čeho žít,“ vypráví Vlčková. „Vydělané peníze tam víceméně utratíte, když na konci léta cestujete, i když znám i lidi, co necestovali a peníze si přivezli do Česka,“ dodává.

První dny po příletu do Ameriky jsou podle ní nejtěžší část celého programu. „Bylo to náročné, víte, že jste daleko a nikoho z rodiny ani kamarádů dlouho neuvidíte, navíc mi chyběl přítel. Ale Američané jsou opravdu moc milí, snaží se vám pomoct,“ říká. Po celé tři měsíce, kdy pracovaly, se s kamarádkou těšily na cestování a to jak tvrdí, bylo něco, co je motivovalo. „V práci nám to zase hodně zpříjemnil kolektiv. Okamžitě nás přijali, a když viděli, že si té práce vážíme, oceňovali to,“ podotýká.

Samotné cestování na závěr programu si holky naplánovaly společně s kamarádem, který za nimi do USA přijel. „Byli jsme na různých výletech, vyzkoušeli jsme různé atrakce v zábavních parcích, viděli Grand kaňon, byli jsme se podívat v několika národních parcích nebo také v casinu v Las Vegas. Na závěr naší cesty jsme byli na Havaji, odkud jsme letěli domů,“ popisuje absolventka programu Work and Travel.

Pokud se jí zeptáte na hodnocení, hodnotí velmi kladně. „Každému to doporučuji. Bylo to mé nejlepší rozhodnutí.“ Má také doporučení pro ty, kteří nad programem Work and Travel uvažují. „Začněte si to zařizovat co nejdříve, protože i na víza se čeká docela dlouho. Také letenka je levnější, pokud ji kupujete předem a hlavně si nedělejte žádné starosti, protože je to prostě super. Poznáte opravdovou Ameriku a je to jako ve filmu. Jednou  se tam chci vrátit,“ zakončuje.

Klíčová slova: cestování, work and travel, studium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.