13.12.2019 17:29


Cítí bolest, skandovali protestující proti zabíjení kaprů

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pochod proti zabíjení vánočních kaprů prošel ve čtvrtek večer Brnem. Aktivisté vyjadřovali nesouhlas skandováním a bannery.

Banner. Foto: Jana Tomalová

Brno – Pochodu proti zabíjení kaprů se ve čtvrtek večer zúčastnilo v Brně přes sto protestujících, kteří nesouhlasí s předvánočním zacházením s kapry a jejich zabíjením. Pochod začal na náměstí Svobody, prošel kolem hlavního nádraží a končil na Moravském náměstí. Protestující nesli tematické bannery, sítě nebo vánoční světla a skandovali hesla jako „Kapři nejsou zboží!“ „Dusí se!“ nebo „Cítí bolest!“.

Aktivisté chtěli upozornit veřejnost na to, jak se lidé chovají ke kaprům. „Vánoce by měly být svátky klidu a míru. Místo toho masakrujeme desetitisíce ryb, které navíc podle posledních studií cítí bolest,“ sdělil Jakub Maceja z brněnské organizace Kolektiv pro zvířata, která pochod v Brně organizovala.

Podle projektu Česko v datech tvoří kapr téměř 90% u nás chovaných ryb. V roce 2017 jich vylovili Češi přes 18 tisíc tun. Kapr se často prodává spíše živý než ve zpracovaném stavu, hlavně před Vánocemi. Většina Čechů jí kapra totiž pouze na Štědrý den, pětina jej nejí vůbec.

Přenášení živých kaprů v igelitových taškách a jejich zabíjení doma může být podle mluvčí organizace Otevři oči Terezy Vandrovcové problematické. „Kapři jsou doslova umláceni k smrti zcela nezkušenými lidmi,” řekla.

Podmínky prodeje a usmrcování kaprů přitom stanovuje zákon proti týrání. „Během pouličního prodeje s kapry často manipulují nedostatečně proškolení prodejci, kteří je z pohodlnosti vytahují z vody za žábry nebo jim ulamují ploutve, pokud se omylem zachytí v oku síťky," popsala Vandrovcová. Mezi další problémy podle ní patří nedostatečné omráčení kapra před porcováním nebo bezdůvodné odkládání kaprů na suchu.

Pochod za kapry je součástí kampaně Vánoce bez násilí, ve které aktivisté nabízí alternativní veganské recepty na štědrovečerní stůl. „Lidé jí zvířata na základě tradice nebo jejich zvyklostí, ale vlastně to vůbec není potřeba," řekla studentka Ema Slámová, která se pochodu zúčastnila.

Podobný pochod zorganizovali aktivisté i v Praze. Další protesty teprve proběhnou. Bude mezi ně patřit třeba koncert pro kapry nebo tiché uličky v patnácti městech.

Klíčová slova: kapr, Vánoce, aktivisté, protest, Štědrý den, tradice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.