02.12.2017 19:38


Císař Napoleon dorazil na Moravu. V bitvě u Slavkova se střetla tisícovka vojáků

Autor: Andrea Šebelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Opět po roce se pod kopcem Santon střetly císařské armády z Rakouska, Ruska a Francie. Rekonstrukce bitvy uzavřela více než třicítku akcí, které letos organizátoři připravili na připomínku 212. výročí bitvy u Slavkova.

Tvarožná – Tradiční rekonstrukce bitvy u obce Tvarožná se v letošním roce konala v sobotu 2. prosince. Střetem ruských, rakouských a francouzských vojsk tak vyvrcholil čtrnáctidenní program slavností 212. výročí bitvy u Slavkova.  

Bitevní ukázka trvala přibližně dvě hodiny na polích pod kopcem Santon. Vojáci se svými manévry snažili co nejvíce napodobit průběh původní bitvy. „Zhruba měsíc před akcí si přečtu knihu věnující se samotné bitvě. Nastuduji si přesný plán boje, abych věděl, jak se budou jednotlivá vojska pohybovat a vyznal se tak v tom, co se na polích děje,“ řekl návštěvník Ondřej Kadaňka, který ukázce přihlíží každý rok.  

Rekonstrukce boje se zúčastnila více než tisícovka vojáků v dobových kostýmech. Účastníci samotné bitvy patří mezi nadšence této historické události. V den střetu už od rána stanovali vojáci z Rakouska, Ruska, Česka, Francie nebo také Polska na návsi ve Tvarožné, kde se chystali na odpolední akci.  

Bezproblémový chod události zajišťovalo několik desítek policistů. Bezpečností opatření byla podobná jako v minulých letech, týkaly se především dopravy a zajišťování pořádku. „Policisté dohlíželi hlavně na příjezd a odjezd návštěvníků. Příslušníci ale také byli mezi návštěvníky v civilu, kde kontrolovali pořádek,“ vysvětlil úkoly mluvčí policie Bohumil Malášek.  

Organizátoři k výročí bitvy nachystali více než třicet akcí, které návštěvníkům přiblížili historické okolnosti střetu vojsk. Podle tiskové mluvčí města Slavkov Veroniky Slámové se akcí pořádaných po celém regionu účastní každoročně mezi šedesáti a osmdesáti tisíci lidmi. „Na sobotní bitevní ukázku se přichází podívat až dvanáct tisíc lidí,“ dodala Slámová.  

Bitva u Slavkova, známá také jako bitva tří císařů, se odehrála v prosinci roku 1805 nedaleko Slavkova u Brna. V boji se střetly vojska francouzského císaře Napoleona, ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I. Napoleon zde drtivě porazil protifrancouzskou koalici. 

Klíčová slova: bitva, Napoleon, Slavkov, bitva u Slavkova

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.