15.04.2020 18:22


Čína cenzuruje komunikaci o koronaviru, oficiálním informacím nevěřím, říká obyvatelka Hongkongu

Autor: Kateřina Benáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pandemie nového typu koronaviru ovlivnila politické, ekonomické i společenské dění po celém světě. Hongkong hlásí k dnešnímu dni 1 017 nakažených, čtyři pacienti s koronavirem zemřeli. Karanténa ani nouzový stav ale nebrání Hongkonžanům ve veřejném projevování nesouhlasného postoje k pekingské politice.

Crystal v Praze (Foto: Kateřina Benáčková)

HONGKONG – Crystal So žije v téměř sedmimilionovém Hongkongu. V době pandemie vnímá problémy ze strany Číny, a to nejen v souvislosti s šířícím se koronavirem. Upozorňuje i na nepřestávající ohrožování hongkonské demokracie. „Své názory projevujeme bojkotem propekingských obchodů,“ říká čtyřiadvacetiletá Hongkonžanka.

Jak se postavila hongkongská vláda ke koronavirové situaci?

Myslím si, že naše vláda ve svém počátečním přístupu naprosto selhala. Vzhledem k tomu, že velká část obyvatel už si podobnou situaci prožila v roce 2003 při šíření SARS, všichni tušili, jaká opatření jsou adekvátní a měla nastat. Po tom, co na konci ledna přicestovali z Wu-chanu do Hongkongu první nakažení, většina společnosti byla pro okamžité uzavření hranic. Na začátku února dokonce došlo ke stávce tisíců zdravotnických pracovníků, kteří přestali pracovat, aby upozornili vládu na nutnost uzavření hranic s Čínou.

Zareagovala vláda na stávku?

Ihned bohužel ne, stávku ignorovala a případy nákazy začaly přibývat. Až když se koronavirová situace začala řešit celosvětově, přistoupila vláda k tomu, že je virus skutečným ohrožením veřejného zdraví. Pak nastalo omezení cestování, zavedení karantény a povinnost dodržovat rozestup mezi osobami. Momentálně je zakázáno shromažďovat se na veřejných místech ve více než čtyřech lidech, nefungují služby jako kosmetické salony, sportoviště nebo karaoke bary. Zavřely se školy a vláda navíc naléhá, aby soukromé společnosti podporovaly práci z domu.

Takže se stav zlepšuje?

Vypadá to, že se šíření zpomaluje a vše se pomalu vrací k normálu. Nyní je v Hongkongu registrováno něco přes tisíc případů nákazy, denně přibývá okolo pěti nakažených. Situace není tak vážná jako jinde. Věřím, že je to díky naší vlastní sebedisciplíně. Všichni nosí roušky, dodržují nakázaný odstup a nevychází z domu. Karanténa ale není snadná, Hongkong je státem s jednou z nejvyšších hustot zalidnění a byty jsou tu opravdu malé. Někteří mí přátelé nemají v bytě ani kuchyni, což jim ztěžuje izolaci. Není to jednoduchá situace, ale nikdo z mých známých koronavirus neprodělal a to je hlavní. I Čína už hlásí úbytek případů nákazy, takže doufám, že bude jen lépe.

Myslíte, že z Číny přicházejí pravdivé informace o koronaviru?

Nevěřím tomu, že by byly všechny informace pravdivé. Veškeré informace získáváme z novin nebo on-line zdrojů, ale Čína začala cenzurovat komunikaci na naší nejvyužívanější sociální síti Wechat. Články, diskuze ani soukromé zprávy o koronaviru nejsou povoleny. Takže od svých příbuzných a známých, kteří tam žijí, se toho moc nedozvím. Sice to vypadá, že se situace v Číně opravdu uklidnila, ale oficiálním prohlášením a zprávám o sedmi tisících uzdravených nevěřím.

Zasáhla pandemie váš ekonomický trh?

Lidé říkají, že naše ekonomická situace je rozhodně horší než po SARS. Ekonomické aktivity státu jsou omezeny, nefunguje cestovní ruch a s ním například letecká doprava. Nejvíce jsou ale samozřejmě zasaženi podnikatelé, kvůli omezení vycházení mnoho z nich muselo ukončit svoji činnost. Nezaměstnanost je teď v Hongkongu nejvyšší za posledních devět let. Vláda zřídila antipandemický fond, z kterého bude ekonomické ztráty alespoň částečně nahrazovat. 

Jak se v Hongkongu vyvíjí politická situace?

Jak asi všichni zaregistrovali, v Hongkongu docházelo k četným protestům proti rozmáhajícímu se vlivu Pekingu na naši politiku. Při momentálním dění ale samozřejmě není možnost stávkovat a hromadně vyjadřovat názory. Místo toho jsme začali projevovat nesouhlas jinak. Vznikl takzvaný žlutý ekonomický kruh, ke kterému se hlásí obchody, jejichž majitelé jsou protipekingští a podporují demokracii a autonomii Hongkongu. Lidé se stejnými názory pak tyto obchody navštěvují a naopak bojkotují obchody propekingské, které patří do modrého ekonomického kruhu. Žluté obchody jsou speciálně označeny a existuje třeba i mobilní aplikace s jejich seznamem. Nic víc teď pro svoji demokracii udělat nemůžeme.

Klíčová slova: koronavirus, Hongkong, Čína

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.