07.04.2014 09:05


Cigaretový kouř má mnoho tónů šedi

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Zákaz kouření v restauracích je již po několikáté opět ve hře. Schválí poslanci úplné vyhnání cigaret z barů, restaurací a hospod? A nyní jiná otázka: Je to správné řešení? A co by bylo vlastně tím nejlepším tahem?

Kouřit, či nekouřit? To je, oč tu běží. Jelikož já sama jsem nekuřačka, měl by můj názor být asi jasný. Kuřáci ven z restaurací! Tedy jejich zlozvyk. Jistě, cigaretový kouř mi vadí, slzí mi z něj oči a jeho smrad otravuje všechny nekuřáky kolem. Ale nic není tak jednoznačné, jak by se mohlo jevit. Každá mince má dvě strany. A i když by se to mohlo zdát, jejich barvy nejsou jen černá a bílá, mezi nimi je mnoho tónů šedi – jakési neutrální zóny, kde lze jen těžko určit, co je správné.

Argument kuřáků, že zakázat jim v restauracích kouřit, by bylo porušení jejich práv a svobod, je nesmyslný. Co tak práva lidí, kteří cigaretám neholdují? Není naopak porušováním jejich svobod, že musí čichat kouř z cigaret? Že když si zajdou do hospody na jedno pivo, zároveň při tom pasivně vykouří několik cigaret? Práva a svobody bych do této věci vůbec nepletla. Každý člověk má u sebe doma či na zahradě možnost kouřit, co hrdlo ráčí.Foto: Andrea Gabrielová. Autor: Anežka Přikrylová

Závažnějším důvodem nezakazovat kouření v restauracích jsou hlasy majitelů oněch podniků. Pokud by lidé nesměli v hospodách kouřit, hrozí jim krach, a to zvlášť v těch venkovských, kde si chlap po práci pravidelně zaskočí na cigaretu a pivko. Pokud by se musel omezit jen na chmelový mok, je pravděpodobné, že někteří raději zvolí variantu domácího pokouřeníčka. Samozřejmě i se zmíněným pivem zakoupeným v blízkém supermarketu. Myslím si však, že ne všem podnikům by plošně klesly tržby. Již dnes často v restauracích vídám, že nekuřácká část praská ve všech, zatímco v té kuřácké je jen pár lidí.

A tím se dostávám k dalšímu bodu programu. Řešení, které se hojně praktikuje, rozdělení podniku na dvě části. Z praxe však vím, že často se jedná pouze o symbolické rozlišení na část pro nekuřáky a kuřáky. Vlevo se kouřit smí a vpravo ne. Takovéto rozdělení je platné jak hadovi nohy. Účinným východiskem je skutečné přehrazení prostoru, nejlépe vytvořit dvě místnosti, kdy by nehrozila přítomnost cigaretového puchu v nekuřácké části. To by bylo ideální, ale přiznejme si to, ne všude je toto možné. Ať už z finančních důvodů nebo jen prostorových.

A co třeba vykázání kuřáků na zahrádky? V létě žádný problém, ale kdo si při mínus dvaceti půjde zapálit před hospodu? Nehledě na nepořádek, který by se před podniky jistojistě kupil. Tudíž toto také jako stálá alternativa neprojde. Tak zbývá už jen skutečně tvrdý zákaz kouření v restauracích. Ještě se dá koketovat s takovým tím rozdělením na občerstvovací zařízení, kde se jídlo podává (kouření zakázat) a kde ne (kouření nechat povolené). Jenže i v obyčejných hospodách, kde lidé jdou opravdu jen na pivo a nějakého toho panáka, většinou v nabídce mají nakládaný hermelín či jinou pochutinu. A to by se jako „podávání jídla“ mělo počítat, nebo ne? Povolit tam kouření, nebo zakázat?

Já jako zarytá nekuřačka bych ze svého osobního hlediska kouření v hospodách určitě zakázala. Z širšího úhlu pohledu však už můj názor není tak jednoznačný. Proto bych asi spíše nechala na majitelích restauracích, zda jejich zařízení bude kuřácké, či ne. A na dveře svého podniku by pak museli umístit značku, která by vypověděla, jak na tom daný bar je. Každý návštěvník by si pak mohl rozmyslet, zda tam půjde a bude respektovat místní pravidla, nebo vyhledá jiné zařízení. Rozdělení na část pro milovníky cigaret a pro jejich odpůrce by musela být výrazná, aby nedocházelo k mísení vzduchu. Takže by to byl konec restaurací s kuřáckou částí na jedné straně a nekuřáckou na druhé.   

Co si o daném tématu myslí obyvatelé Brna, jsme psali ZDE.                        

Klíčová slova: Zákaz kouření v restauracích, cigarety, kouření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.