22.11.2020 15:03


Chtěl jsem udělat něco, co by dobrovolnictví u nás pomohlo, říká autor projektu DobroVolno

Autor: Lenka Hubáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

DobroVolno je stránka na Facebooku, která přináší zajímavá fakta o dobrovolnictví a podporuje lidi k pomoci druhým.

Projekt DobroVolno má za cíl rozšířit povědomí o dobrovolnictví. Jeho autorem je Jan Kříž. Chtěl by, aby facebooková stránka motivovala lidi k dobrým skutkům a pomoci ostatním. „Předcházím si karmu a doufám, že kdybych někdy potřeboval pomoc já, tak se mi to vrátí,“ popisuje Jan, který sám pomáhá v různých směrech.

Co je projekt DobroVolno?

Projekt DobroVolno je motivační, informační a prezentační platforma. Je to facebooková stránka, kde sdílím základní pojmy o dobrovolnictví a organizace, které fungují díky dobrovolníkům. Lidé se tam můžou dozvědět například co je dobrovolnictví, kdo je dobrovolník nebo co může být jeho motivací. Do budoucna se chystám i na spolupráce právě s těmito organizacemi a v neposlední řadě plánuji sdílet osobní příběhy dobrovolníků. Celý projekt má ale jeden cíl, a to přiblížit dobrovolnictví všem lidem a motivovat zejména mladší lidi k dobrovolnictví a pomoci tam, kde je třeba.

Jak vás napadlo projekt vytvořit?

Vzhledem k tomu, že se v dobrovolnictví pohybuji už řadu let, přemýšlel jsem, jak využít svých schopností a znalostí. Chtěl jsem tak pomoct samotnému dobrovolnictví u nás. Obecně mi totiž přijde, že se dobrovolnictví věnuje méně mladých lidí, než by mohlo. A to je škoda.

Souvisí jeho vznik i se současnou situací?

Vlastně ano. Když jsem absolvoval kurz Pečovatele v záloze anebo pomáhal chystat polní nemocnici na brněnském výstavišti, byl jsem pokaždé nejmladší. A to je mi dvacet. Mrzelo mě, že jsem nepotkal mladší lidi, kteří by takto pomáhali. Kromě skautů jsem neviděl ani jinou iniciativu, pokud to zrovna nebylo povinné třeba pro studenty medicíny a zdravotních škol. A tak jsem chtěl udělat něco, co by tomu pomohlo.

Jak dlouho je projekt „na světě“?

Je to novinka. Projekt funguje asi dva týdny, první příspěvek jsem zveřejnil 9. listopadu. Ale musím uznat, že mě překvapil projevený zájem.

Jak dlouho trvala příprava?

Myšlenku, že bych rád vytvořil nějaký zajímavý projekt, jsem měl v hlavě už dlouho. Samotné DobroVolno jsem začal vytvářet asi měsíc před jeho zveřejněním, takže někdy na začátku října. Chystal jsem grafiku, logo, rozvrhl jsem si jednotlivé postupy a připravil dopředu některé příspěvky.

Proč zrovna takový název?

DobroVolno mě napadlo vlastně náhodou. Je to ze slov dobro ve volnu, takže DobroVolno.

Pracujete na něm sám?

Ano, na projektu pracuji sám.

Kde získáváte informace, které následně sdílíte?

Spoustu informací čerpám ze svých osobních zkušeností nebo zkušeností ostatních dobrovolníků, které znám. Další informace dohledávám na internetu a v knížkách.

Pokud bude projekt úspěšný, chtěl byste ho přesunout i na jiné sociální sítě jako Instagram nebo Twitter?

Určitě! Mám v plánu rozjet Instagram DobroVolna. 

Jakou máte odezvu od lidí, co ho sledují?

Odezva je na začátek poměrně dobrá. Ozývají se mi jednotlivci, kteří se chtějí dozvídat více informací, ale ozývají se i organizace, které by rády spolupracovaly. A zvětšuje se sledování stránky.

Chystáte se ho využít i při své práci, např. ve skautu?

Rád bych využil projekt nejen ve skautu, ale i mimo něj. S některými subjekty začínáme plánovat přednášky o dobrovolnictví, spolupráce a podobně, ale zatím je to tajné, takže víc neprozradím. Jsem otevřený možnostem a ničemu se nebráním.

Myslíte si, že je dobrovolnictví důležité?

Myslím, že dobrovolnictví je velmi důležité. V této době obzvlášť. Konec konců, dobrovolníky využívají největší organizace u nás v České republice jako Český červený kříž, Sbor dobrovolných hasičů, Junák – český skaut, Klub českých turistů a další.

Vy sám dobrovolničíte. Jak?

Já působím jako dobrovolník ve skautské organizaci, kde funguji jako zástupce vůdce skautského oddílu v Pohořelicích a také jsem zástupce statutára pro skautské středisko Vranovice sdružující šest takových oddílů. Mám tu čest vést kurz, který učí začínající skautské vedoucí, jak správně vést děti. Taky externě přednáším záchranu tonoucího a první pomoc na zdravotnickém kurzu. Pořádám každoročně Tříkrálovou sbírku a spolupořádám Den Země, kdy uklízíme u nás ve městě. Momentálně dobrovolničím v domovech pro seniory, pomáhal jsem chystat polní nemocnici v Brně a snažím se být tam, kde je potřeba.

Proč to děláte?

Těch důvodů je mnoho. Velkou částí mé motivace je skaut, a to že jako skautský vedoucí se snažím jít příkladem svým svěřencům. Moje další motivace je ovšem dobrý pocit z toho, že jsem mohl něco udělat pro někoho jiného, a úsměv ostatních spokojených lidí. Nemohu zapomenout na cenné zkušenosti a na spoustu nových známostí a přátel, které jsem díky dobrovolničtí poznal. Hlavně si říkám, že nikdy nevíme, kdy tu pomoc budeme potřebovat my sami. Takže si trošku předcházím karmu a doufám, že kdybych někdy potřeboval pomoc já, tak se mi to vrátí.

 

Medailon:

Jan Kříž pochází z Pohořelic, kde působí jako dlouholetý skautský vedoucí a zástupce vůdce jejich oddílu. Dále vede skautský kurz pro mladé vedoucí a je zástupcem statutára ve skautském středisku ve Vranovicích. Kromě toho dělá lektora první pomoci a pracuje jako koordinátor eventů a animací v Aqualandu Moravia. V současné situaci pomáhá v domovech pro seniory. Jeho posledním počinem je projekt o dobrovolnictví – DobroVolno.

Klíčová slova: dobrovolnictví, projekt, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář