21.12.2020 18:49


Chřipkové vakcíny mizí nevídanou rychlostí

Autor: Kateřina Špásová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zájem o očkování proti chřipce se oproti loňskému roku zvýšil. Nedostatek vakcín tak řešila očkovací centra i praktičtí lékaři. Svůj podíl na tom má i pandemie koronaviru.

PARDUBICE – Ačkoliv se zájem o vakcinaci proti chřipce každoročně zvyšuje, došlo letos k předem neočekávatelnému vývoji. Množství vakcín, které Česká republika obdržela, totiž nestačilo pokrýt zájem už v první očkovací vlně během letošního podzimu. Zájemci si tak na svou vakcínu museli počkat.

Zatímco v loňském roce praktičtí lékaři některé vakcíny likvidovali, letos zejí sklady prázdnotou. Zvýšenou poptávku po vakcínách potvrdil i šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Do České republiky se dostalo celkem přes 850 tisíc dávek, dalších 20 tisíc je momentálně na cestě,“ popsal současnou situaci. Připustil, že důvodem vyššího zájmu o vakcinaci je i její větší propagace v médiích v souvislosti s koronavirem.

Ani v očkovacích centrech vakcíny nepřebývají. Centra je dopředu objednala na základě loňského zájmu, což se ale brzy ukázalo jako nedostatečné množství. „V počátečním náporu zájemců jsme byli nuceni spoustu z nich odmítnout. V současné chvíli se pro případné zájemce vakcína proti chřipce dá zajistit,“ uvedl Martin Nesrsta, mediální zástupce společnosti Avenier a výkonný ředitel center Očkování a cestovní medicíny (OCM).

Stejně jako minulý rok se i letos chtěla nechat proti chřipce přeočkovat seniorka Věra Mojžíšová. I když netrpí žádnými chronickými nemocemi, chřipkovou sezónu vždy proležela v posteli. „Lékař mi ale v říjnu řekl, že vakcínu nemá a že ji bude muset objednat. Půjdu tedy až v lednu,“ dodala. Podle jejích slov se ale bez vakcíny cítí více ohrožená, a to nejen chřipkou, ale i koronavirem.

Chřipkové vakcíny obsahují tři druhy usmrcených chřipkových virů. Jejich složení je každý rok upravováno Světovou zdravotnickou organizací tak, aby odpovídalo momentálně se vyskytujícím kmenům. Podle lékařky Hany Tkadlecové je vakcinace vhodná jak pro starší nebo chronicky nemocné osoby, tak pro pedagogy či těhotné ženy.

Klíčová slova: chřipka, očkování, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.