08.03.2018 18:28


Chřipková epidemie pokračuje. Na účinnosti očkování se odborníci neshodnou

Autor: Karolína Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Plošná chřipková epidemie stále přetrvává. Počet pacientů za poslední týden mírně narostl zejména v Brně a okolí. Zákaz návštěv v nemocnicích dle doporučení hygieniků platí i nadále. Očkování proti chřipce není v Česku příliš populární. Může to být způsobené širokou škálou účinností vakcín.  Od února podlehlo chřipkové nákaze už sedmdesát lidí.

Zákaz návštěv ve Fakultní nemocnici Brno

Brno – Letošní chřipková epidemie zatím neustupuje a počet brněnských pacientů přibývá. Podle krajské hygienické stanice se nevyskytuje už jen u nejmenších dětí, ale též u školáků a seniorů. Hygienici nadále doporučují všem zdravotnickým a nemocničním zařízením zákaz návštěv. „Každý den hospitalizujeme okolo jedenácti pacientů, měli jsme i několik těžkých případů s nutností léčby na jednotce intenzivní péče. Nejčastější komplikací chřipky jsou zápaly plic. Průběh onemocnění bývá u očkovaných mírnější,” uvádí odborník na infekční choroby Petr Husa. 

Situace chřipky se v jednotlivých částech republiky liší. Zatímco například v Moravskoslezském nebo Královehradeckém kraji chřipka neustupuje, na jihu a severu Čech nemocných ubylo. Na jižní Moravě a v plzeňském regionu se stále potýkají se stoupajícím počtem nemocných. „Chřipková epidemie je právě na svém vrcholu, nebo těsně za ním. Loni touto dobou byla epidemie už na ústupu,” říká vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí již deset let míra očkování ve většině států Evropy klesá. „Studie účinnosti vakcín proti sezónní chřipce ukazují širokou škálu. Vliv na výsledky se mění dle věkových a klinicky rizikových skupin,” řekl za Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí Pasi Penttinen. Od loňské podzimy se používá k očkování proti sezónní chřipce nový druh vakcíny. Podle Husy je její účinek kolem šedesáti procent. Ministerstvo zdravotnictví má však jiný názor. „V České republice je každoročně proti chřipce očkováno kolem pěti procent populace. Očkování má účinnost téměř devadesát procent,” ubezpečuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Plošná chřipková epidemie se od konce ledna šíří po celé západní Evropě. Její začátek byl u nás vyhlášen již počátkem února. Doposud byly zaznamenané téměř tři stovky závažných případů chřipky.

Klíčová slova: chřipka, epidemie, očkování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.