06.03.2020 18:37


Chřipka i další nemoci podle krajské hygienické stanice ustupují

Autor: Tadeáš Mima | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nemoci dýchacích cest jsou v Jihomoravském kraji na ústupu, ukázala zpráva krajské hygienické stanice. Proti minulému týdnu klesl počet nakažených lidí o devět procent. Nejvíce nemocných je na Hodonínsku. 

Podle statistik klesl počet nemocných na jihu Moravy. Foto: Tadeáš Mima

Brno – Snížil se počet případů chřipky a dalších onemocnění dýchacích cest na jižní Moravě, uvedla krajská hygienická stanice. Situace se v porovnání s uplynulým týdnem zlepšila skoro o desetinu. Momentálně tak platí, že na sto tisíc obyvatel kraje připadá zhruba 1 500 nemocných. Nejvyšší nemocnost zůstává na Hodonínsku a nejohroženější věkovou skupinou jsou děti do pěti let.

Konkrétně případů chřipky ubylo až čtyřicet procent. V Jihomoravském kraji mělo od začátku chřipkové sezóny jedenáct lidí vážný průběh nemoci, z toho tři zemřeli. Podle doktorů se však počet nemocných nevymyká předchozím rokům. „S chřipkou aktuálně nikoho nemám. Samozřejmě se často objevují nejrůznější virózy a nachlazení, ale nikterak to nevybočuje z trendu posledních let,“ uvedla praktická lékařka Lenka Pešková. Zároveň dává důraz, aby se její pacienti nechávali očkovat.

Kromě očkování Pešková zmínila důležitost prevence. „Je potřeba mít dostatek vitamínů, zdravé stravy i spánku,“ vyjmenovala. A když vypukne epidemie, radí vyhýbat se akcím, kde bývá mnoho lidí pohromadě. „Vřele jim doporučuji, aby v takových případech nechodili do kina, divadla ani na koncerty a podobně,“ sdělila.

Chřipkovou sezónu přiblížila také dětská doktorka Ivona Jonášová. Podle ní se počet nemocných v minulých letech nijak výrazně neměnil. Naopak jako velký výkyv, kdy bylo případů hodně, zmínila roky 1996–1997. „Počet virových nákaz postupně narůstá potom, co se děti vrací po jarních prázdninách do školek a škol. Většinou to končí zhruba koncem března,“ objasnila Jonášová. Hlavními příznaky nemocí u dětí jsou rýma a kašel. Někdo může mít horečku, ale obvyklá je i zvýšená teplota.

U dospělých se příznaky prakticky neliší. „Jde o takové chřipkovité potíže. Především dráždivý kašel,“ řekl lékař Vladimír Marek. Vedle běžných nemocí se však pacienti často zajímají také o projevy nového koronaviru. „Někteří lidé možná přichází, protože se bojí, že koronavirus mají. Další raději zůstávají sami doma, aby nenakazili ostatní,“ přemítal Marek.

Krajská hygienická stanice radí, aby si lidé důkladně umývali ruce a vyhýbali se přelidněným místům. Pokud člověk onemocní, má věnovat pozornost léčbě a nesnažit se nemoc přecházet.

Klíčová slova: chřipka, doktor, lékař, Krajská hygienická stanice, nemoc, koronavirus, Brno, Jihomoravský kraj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.