12.05.2019 23:34


Chceme mladé dospělé více vtáhnout do divadelního dění, říká spolutvůrkyně Klubu mladých diváků Brno Jiřina Hofmanová

Autor: Veronika Jelínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V jihomoravské metropoli vzniká Klub mladých diváků Brno. Středoškolákům a studentům prvních ročníků vysokých škol nabídne tým divadelních teoretiků a praktiků výběr aktuálních brněnských inscenací doplněných i o širší kontext. „Lidem, kteří se zajímají o kulturu a baví je divadlo chceme otevírat cesty k jeho lepšímu chápání. I díky divadlu si člověk může rozšířit své kritické myšlení a analytické schopnosti," vysvětlila divadelní teoretička a kritička Jiřina Hofmanová.

Divadelní teoretička a kritička Jiřina Hofmanová

Jiřina Hofmanová studuje již devátým rokem na Katedře divadelních studií Masarykovy univerzity v Brně, v současnosti na doktorském stupni. Zde také s kolegyní Ilonou Horváthovou vede kritické semináře zaměřené na dějiny a teorii české divadelní kritiky, které se sama věnuje od roku 2011. Byla výkonnou redaktorkou dvou divadelně zaměřených online médií - RozRazilu online a Kritického theatra, které spolu s kolegyní Horváthovou založila. Mimo nich psala i do Divadelných a Literárních novin. Spolu s dalšími kolegy z oboru nyní vytváří Klub mladých diváků Brno.

Myslíte si, že mladá generace nechodí dostatečně do divadla? Bude právě na to cílit Klub mladých diváků Brno?

Lidí může vždycky chodit více. Hlavní myšlenkou našeho projektu ale není pouze zvýšení návštěvnosti divadel, nýbrž i hlubší vtáhnutí především středoškoláků do brněnského divadelního dění. Chceme zájemcům představit divadlo v širším kontextu a ukázat, že i jeho svět může být tím pravým místem pro rozšíření kritického a analytického myšlení.

Jakým způsobem toho hodláte docílit?

Vytipujeme určité inscenace, které považujeme z jistých důvodů za kvalitní a důležité ke zhlédnutí. Nepůjde ale jen o to, že něco vybereme a řekneme studentům: na tohle běžte, protože si myslíme, že je to fajn. Chceme jim vysvětlit i proč si to myslíme. Poskytneme jim vhled do toho, jak divadlo funguje a jak o něm smýšlejí jeho tvůrci. Studenti a studentky si za drobný poplatek koupí kartičku, díky níž se stanou členy Klubu. S ní pak získají na pokladnách divadel výraznou slevu na některá představení. Tato sleva by měla být ještě větší než sleva studentská, která se obvykle pohybuje kolem padesáti procent.

Kolik inscenací za rok váš tým pro členy klubu plánuje vybrat?

Divadelní sezóna má deset měsíců, takže jsme přemýšleli nad deseti inscenacemi. Jednou za měsíc je tak akorát pro člověka, kterého divadlo sice zajímá, ale nechce jím strávit svůj veškerý volný čas.

Kdo přišel s nápadem na založení Klubu mladých diváků Brno?

S iniciativou zhruba před rokem přišla produkční HaDivadla Anna Stránská společně s Dominikou Poláškovou, která tehdy měla v divadle na starosti nábor a vstupenky. Krátce na to přizvali k celému projektu i mne. Dominika je ale momentálně na mateřské dovolené, její pozici tudíž dočasně převzala Lenka Horňáková. Do našeho týmu pak letos přibyla i má kolegyně z katedry Ilona Horváthová a jeden z našich bakalářských studentů Jan Doležel.

Je tenhle váš tým definitivní?

Ne, zatím nemáme žádný cílový počet členů. Je pravděpodobné, že naše řady ještě rozšíříme. Nejprve musíme promyslet, kdo se ujme práce na webových stránkách, kdo bude řešit chod celého Klubu a kdo naopak bude zprostředkovávat lektorské nebo dramaturgické úvody, případně besedy s tvůrci inscenací. Uvidíme, co všechno budeme muset do fungování Klubu zapojit.

Jak to s vývojem projektu vypadá v nejbližší době?

Nyní začínáme s plněním našeho webu, který vznikl už loni, ale nikdo mu zatím nevěnoval dostatečnou pozornost. Musíme také domyslet pravidla fungování Klubu, a to především navenek. S tím souvisejí také členské kartičky, jejichž design a finální obsah dáváme průběžně dohromady. S ostatními lidmi z týmu jsme se shodli na tom, že samotný výběr inscenací bude vlastně to jednodušší. Celý projekt nakonec uvedeme do chodu, jakmile se dohodneme s jednotlivými divadly. Až se to rozjede, musíme vypozorovat, po čem je poptávka ze strany studenstva a zároveň, co každému z nás organizátorů jde nejlépe.

Prozatím máte domluvenou spolupráci především s HaDivadlem. Kolik dalších divadel byste chtěli ještě zapojit?

Chceme samozřejmě spolupracovat s co největším počtem brněnských divadel. Anna Stránská s nimi začala komunikovat už před rokem, potom nás ale všechny zavalily jiné povinnosti, a tak se k projektu vracíme až nyní. Loni nicméně projevila zájem například Husa na provázku a rozjednali jsme i spolupráci s Národním divadlem. Pokud bude projekt fungovat a bude o něj zájem, rádi bychom jej rozšířili i do regionálních divadel na Moravě, například do Zlína nebo do Uherského Hradiště. A pokud se nám bude hodně dařit, pak třeba i do Ostravy a zbytku republiky.

Jakým způsobem hodláte váš projekt propagovat a dostat do povědomí mladých?

Kromě technického a dramaturgického zázemí by měli náš Klub podporovat i české kulturní osobnosti. Několik lidí jsme již oslovili a o spoustě dalších uvažujeme. Nemohu vás sice nalákat na konkrétní jména, nicméně se jedná jak o herce a herečky či spisovatele a spisovatelky, tak i o hudebníky či osobnosti z oblasti školství. A přemýšlíme také nad populárními jmény mezi mladými lidmi, například některými youtubery.

Klíčová slova: rozhovor, divadlo, studenti, inscenace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.