30.10.2018 23:55


Chceme, aby mohli být studenti hrdí, že reprezentují svou univerzitu v počítačových hrách, říká Martin Těšík

Autor: David Studnický | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jeho cílem je propojit univerzity na úrovni elektronického sportu. A to pomocí iniciativy ESA – Esportovní studentské asociace, která si klade za cíl vyplnit prostor mezi univerzitou a studentem hráčem. Martin Těšík vytvořil společně s kolegy univerzitní eSportovou ligu, ve které hráči reprezentují své školy.

Martin Těšík patří k zakladatelům Esport Student Asociation

Co je to eSport?

Elektronický sport, neboli eSport, mnoho lidí chápe jako pouhé hraní na počítači. To je v jádru samozřejmě správná představa, ale eSport obsahuje mnohem víc. Například jde o kompetitivnost, kdy se hráči snaží proti sobě soupeřit za vidinou výhry.

Jak dlouho funguje?

Pokud je řeč o současném eSportu, kdy jsou vyprodané stadióny a výstavní haly, tak se bavíme zhruba o době pěti let. Jinak samozřejmě mnohem déle.

Jaké hry patří mezi nejčastěji hrané eSportové hry?

V současnosti je nejvíce populární žánr Battle Royale, kde spolu soupeří až stovka hráčů na jednom bojišti – jmenovitě Fortnite a PlayerUnknown's Battlegrounds. Do nedávna však scéně vévodily MOBA hry, neboli Massive Online Battle Arena, což je například League of Legends a Dota 2. Samozřejmě se permanentně na pozadí drží střílečky z pohledu první osoby jako Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) či Overwatch.

Na snímku tým VUT proti týmu Báňské univerzity Ostrava. Soupeří ve hře Overwatch.

Jak jsou na tom mobilní hry?

Mobilní hry jsou, dá se říct, naprostá novinka. U nich však chybí onen prvek soutěživosti, neboť nejsou tak kompetitivní jako například League of Legends, Overwatch či CS: GO. Spousta institucí však vnímá mobilní trh jako perspektivní a snaží se na něm prosadit. Například nedávno jsme vyslali náš ESA tým do Kolína nad Rýnem, kde se stal mistry světa ve hře Shadowgun War Games

Esportovní Studentská Asociace (ESA) – co to přesně je?

Jde o neziskovou organizaci, jejíž cílem je vytvořit síťovou infastrukturu vysokoškolských studentů zajímající se o eSport, propojovat školy mezi sebou a zprostředkovat univerzitní ligu. ESA má tři dílčí aspekty – online, offline a vzdělávání. Online se zabývá samotným hraním, vytvořením univerzitní ligy. Offline je již zmíněné propojování a vytváření sítě vztahů mezi lidmi. Formou rozličných akcí propojuje hráče. Spadá sem i pořádání offline turnajů a událostí jako byl třeba World of Warcraft Launch Event. Do aspektu vzdělávání patří, neboť jsme především studenti, hlavně dílny a přednášky na vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti, grafiky, netolismu (chorobné závislosti na virtuálních drogách – počítač, mobil a další, pozn. red.), etikety na internetu a spousty dalších. To vše bude probíhat v rámci Esport Dnů na jednotlivých univerzitách.

Proč se vaše liga jmenuje 3E?

Číslo tři se v angličtině čte jako "three", což je velice podobné výslovnosti free, tedy zdarma. A právě registrace a hraní 3E Ligy je zdarma. Tři písmena E znamenají Education, Evropa, a Esport.

Spolupracujete s brněnskými organizacemi?

V Brně spolupracujeme především s Tribunal  eSports barem, Fadee, GameDev Studiem a MADFINGER Games, což je světová špička v mobilních hrách. Pokud opomeneme Brno, tak například spolupracujeme i s ATComputers, kteří jsou největším dovozcem elektrotechniky v České republice.

Co vás motivovalo k založení ESA?

Hlavní motivací jsme byli my, studenti. Jde vidět, že studenti mají chuť a zájem reprezentovat svou univerzitu ve sportu, lze to pozorovat na meziuniverzitních soubojích. V eSportu tady ale nikdy nic takového nebylo. Člověk nikdy neměl možnost říct „teď hraju LoLko za univerzitu a reprezentuju“. Spousta lidí hraje, studuje, ale chybí tam propojení obou složek. A tuhle díru chceme vyplnit.

Tým ESA získává titul mistrů světa ve hře Shadowgun Wargame

Kolik lidí se na projektu podílí?

Před pár lety za mnou přišel kolega Marek s myšlenkou, že by chtěl udělat univerzitní ligu. Nakonec z toho sešlo, ale po čase přišla iniciativa z Ostravy podporovaná Red Bullem. Nakonec se utvořila ESA, která má dodnes všehovšudy sedm lidí napříč Českem.

Je možné se do asociace přidat?

Prozatím ne, protože vše, co děláme, je zkušební. Do budoucna však rozhodně počítáme s rozšířením řad, neboť se zvětší i objem práce, kterou budeme muset vykonávat. Pomoc se nám tak rozhodně bude hodit.

Do minulého týdne se hráči mohli registrovat do univerzitní ligy. Jak úspěšné to bylo, kolik týmu se registrovalo a jaké hry se v oné lize hrají?

Tahle liga je prvním ročníkem, ať se s tím samotní hráči seznámí. My se snažíme vychytat všechny mouchy, a proto soutěžíme pouze v jedné hře  League of Legends (LoL). Naším cílem bylo mít zaregistrovaných dvě stě hráčů, což jsme s přehledem splnili. Z nich se teď formují týmy. V případě, že se někdo přihlásil jako jednotlivec, máme vytvořený systém na propojení daného hráče s ostatními hráči z jeho univerzity.

V League of Legends máte týmy jen pět na pět, nebo i tři na tři?

Máme pouze pětičlenné týmy, takže se hraje na mapě Summoner’s Rift.

Jaké univerzity se zapojily?

Zapojilo se kolem deseti tuzemských univerzit. Jmenovitě se jedná například o Vysoké učení technické, Masarykovu univerzitu, Mendelovu univerzitu, České vysoké učení technické, Univerzitu Karlovu, Univerzitu Pardubice, Univerzitu Hradec Králové a další.

ESA se prezentovala i na brněnském výstavišti v rámci akce Game Access.

Jak bude samotná liga fungovat?

Hraje se podle systému SWISS, který eliminuje faktor náhody, jenž je například u klasického „pavouka“. SWISS umožňuje férovější herní zážitek, neboť k sobě přiřazuje podobně silné týmy. Za každou výhru tým získá bod a postupně se k sobě přiřazují celky se stejným či podobným počtem bodů. Tím pádem nehrozí, že se v posledním kole potká nejsilnější tým s nejslabším. Liga bude mít šest kol  každé trvající jeden týden. V jednotlivých kolech se, podle svých časových možností, kapitáni obou týmů domluví na utkání. Ze všech týmů následně vykrystalizují čtyři nejlepší.

Bude možné zápasy někde sledovat?

Některé zápasy budou živě přenášené pomocí našeho partnera MagnaTV. Fanoušci, či hráči samotní, se budou moci podívat, jak hrají jejich týmy, protivníci či univerzita.

Plánujete rozšířit portfolio her?

Do budoucna určitě ano. Prozatím jsme ale v oné pilotní fázi, takže si vystačíme s League of Legends. Jak se bude naše komunita rozrůstat, plánujeme zařadit i další hry. Prvotně střílečky typu CS: GO či Overwatch.

Kde všude jste byli?

Byli jsme na Game Access na Brněnském výstavišti, For Games 2018 v Praze, Red Dragon Tournament v Třinci, vyslali jsme ESA tým jako reprezentanty na GamesCom 2018 do Kolína nad Rýnem. Tam se klukům povedlo vyhrát titul mistrů světa v Shadowgun War Games. Do budoucna se objevíme i na Mistrovství České republiky v počítačových hrách.

Vy sám jste součástí?

Paradoxně ne. Jednak z důvodu, že by se mohly najít hlasy, které by mne, či můj tým, obviňovaly z podvádění nebo kteréhokoliv jiného nesmyslu. A za druhé, pokud člověk celé dny stráví v herním prostředí, tak už nemá moc chuť a náladu přijít domů a hrát. Vidí v tom onu práci a ne zábavu.

Klíčová slova: ESA, počítačové hry, eSport, videohry, univerzita, univerzitní liga

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.