20.05.2017 14:46


Chameleon barvu podle povrchu nemění. Je to mýtus, říká spoluzakladatel projektu ChamiZOO

Autor: Michaela Kolková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jediná zoologická zahrada svého druhu v Evropě by mohla vzniknout právě v Brně. Jednodruhově zaměřená zoo by zájemcům nabídla k vidění přes sedmdesát chameleonů čtrnácti různých druhů, a to už letos. Projekt ChamiZOO představili jeho zakladatelé veřejnosti na venkovní výstavě v parku u Šelepovy ulice, kde si návštěvníci mohli chameleony prohlédnout z bezprostřední blízkosti.

Libor Červínek je spoluzakladatelem projektu ChamiZOO. Autor: Michaela Kolková

Brno – Chameleon jako domácí mazlíček je v posledních letech celosvětově populární. Kouzlu ještěra měnícího barvu podlehl také Libor Červínek, spoluzakladatel projektu ChamiZOO. Spolu se svými dvěma kamarády chce v brněnské ulici Radnická založit zoologickou zahradu zaměřenou výhradně na chameleony. Zájemcům by tak nabídl zcela jedinečnou podívanou, navíc uvažuje také o přímém kontaktu lidí se zvířaty.

Proč jste se rozhodli založit právě zoo zaměřenou pouze na chameleony?
Chceme ukázat rozmanitost tohoto druhu. Napadlo nás to především proto, že jsme jednodruhové zoo viděli a osobně navštívili. Velmi nás fascinovaly. Navíc jsme zjistili, že v běžných zoologických zahradách jsou chameleoni většinou opomíjení, i když asi právem. Je totiž potřeba se o ně pravidelně starat. Chameleon není nosorožec, kterému ráno nasypete kolečko plné zeleniny a pak za ním znova přijdete až druhý den. Takže jsme si řekli, že to zkusíme a založili jsme náš spolek ChamiZOO. Neděláme to nějak násilně, není to tak, že bychom chtěli do dvou let otevřít. Chameleoni jsou náš koníček, díky němuž se učíme spoustu novým věcem, třeba i tvorbě webových stránek nebo organizaci akcí.

Přestože je váš projekt teprve v začátcích, na Facebooku už máte přes tisíc fanoušků.
Ano, máme, a všechny nás to moc těší. Všichni jsou navíc velmi aktivní, rádi diskutují a komunikují. Když potřebují radu, napíší si o ni. Před čtrnácti dny jsme oslavili výročí prvního roku od založení spolku. Od té doby jsme vyřídili už přes šest set žádostí o pomoc. To jsou dvě rady denně, což je skvělé.

Má například Zoo Brno zájem o vaši expozici přímo u nich v zahradě?
Brněnská zoo je náš velký kamarád. Přemýšleli jsme nad tím, že bychom ChamiZOO vytvořili nějakým způsobem tam. Dokonce nám to i povolili. Neshodovalo by se to však s naší prvotní myšlenkou, tedy že bychom chtěli ChamiZOO vybudovat vlastními silami. Také jsme nechtěli, aby lidé platili vstupné, nanejvýš symbolické. Možnost, že bychom si vzali úvěr a postavili si v brněnské Zoo pavilon, jsme nakonec zavrhli. Přestože je to místo lukrativní, více by se nám líbilo mít vlastní prostor v centru Brna. Chtěli bychom naši expozici otevřít v ulici Radnická, protože tam už má chovatelství jistou tradici. Dříve tam byla výstava akvarijních ryb.

Jak by měla Zoo s chameleony vypadat?
Měla by být primárně uvnitř budovy. V létě by byl však hřích nevyužít venkovní prostor. Bylo by to skvělé jak pro zvířata, která by byla na přírodním slunci, tak i pro návštěvníky. Mohli by totiž zvířata vidět v jejich přirozeném prostředí. Jak bude expozice přesně vypadat, zatím zvažujeme. Vyzkoušeli jsme už dva typy veřejných výstav. Jednou jsme měli chameleony venku, ale v teráriích. Lidé s nimi proto nemohli mít žádný kontakt. Letos jsme pro změnu odstranili veškeré sítě a mříže. Zkoušíme to jinak, ve volném prostoru bez zábran.

Nemáte strach, že chameleonům v otevřeném prostoru někdo ublíží?
To se stát určitě může. Na veřejné akce však bereme čtyři chameleony, kteří jsou na kontakt s dětmi zvyklí. Běžně je totiž s sebou vozíme do mateřských školek a škol, v nichž pořádáme program pro žáky. Za otevřenou expozici jsme už byli i kritizováni, že zvířata vystavujeme stresu. Kdyby to pro ně nebylo vhodné, jako chovatel bych to nepřipustil. Chci, aby byla zvířata lidem blíž. Kritiku sice přijímám, ale připadá mi oprávněná jen od někoho, kdo chování terarijních tvorů rozumí.

Kolik chameleonů v současnosti máte?
Neustále se rodí nová mláďata, takže se počet pořád mění. Ale máme jich více než sedmdesát kusů, zatímco druhů máme okolo čtrnácti. Nějaký základ pro chov tam tedy je.

Který z nich je váš nejoblíbenější?
Nemůžu říct, že bych měl některého vyloženě nejradši. Z druhů, které už mám, je to asi chameleon obrovský. Ten je největší na světě. V mládí mě nějakým způsobem uchvátil a nyní ho i chovám.

Bude ChamiZOO fungovat také jako obchod pro chovatele?
To není náš záměr a nikdy ani nebyl. Některá odchovaná zvířata prodáme, ale většinu vyměníme za druhy, které ještě nemáme. K prodeji ale naše Zoo neslouží. Zvířata ani neženeme k tomu, aby měla hodně mláďat. V budoucnu bychom chtěli chov rozšířit o vzácné druhy. To však záleží na naší praxi a na uznání, abychom vůbec něco takového mohli mít.

V posledních letech jsou chameleoni velmi populárními domácími mazlíčky. Co byste poradil chovateli začátečníkovi?
Před samotným nákupem si dobře rozmyslet, jakého chameleona chce. Podle toho musí vybrat vhodné terárium a veškeré vybavení, pak teprve koupit samotné zvíře. Chameleon potřebuje obydlí spíše vyšší než delší, protože je to stromové zvíře a chce někam lézt. Chovatel by měl dbát i na dostatečné odvětrávání terária a na kvalitní osvětlení. Snažíme se totiž napodobit přirozené sluneční záření. Co se jídla týče, chameleon je hmyzožravec. Je dobré mu proto dávat cvrčky, šváby, kobylky, sarančata, červy nebo i larvy. Pokud člověk dokáže nějaký hmyz sám chytit, je to pro chameleona lepší. Takový hmyz má mnoho vitaminů, protože žil v přírodě a není uměle odchovaný.

Je skutečně pravda, že chameleon mění barvu podle toho, na jakém povrchu se zrovna nachází?
Tak to vůbec není. Barva se mu mění podle nálady a psychického rozpoložení. Zbarví se tedy jinak, když je třeba ve stresu. Nebo barvu zvýrazní pro zastrašení potenciálního konkurenta. Samice dávají zbarvením najevo graviditu, to jsou pak skoro černé. To, že se chameleon mění podle povrchu, je naprostý mýtus.

Klíčová slova: chameleon, ChamiZOO, jednodruhová zoo, Libor Červínek, výstava chameleonů

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.