17.10.2017 19:03


Četba může být terapií pro každého

Autor: Veronika Matúšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Postupy biblioterapie představili v pondělí v Knihovně Jiřího Mahena v Brně doktorandi Filozofické fakulty Marie Mokrá a Jan Křeček. Na domovské fakultě vedou kurz o tomto druhu arteterapie. Zaměřují se především na využití oboru jako rozvíjející aktivity na středních školách. Principy a postupy však mohou využít i dospělí. Akce je součástí cyklu expresivních terapií, zájemci mohou navštěvovat lekce do půlky prosince.

Brno – Přednášku zasvěcenou biblioterapii vedli doktorandi Masarykovy univerzity zaměřující se na českou literaturu Marie Mokrá a Jan Křeček. Hovořili o tématu obecně a představili možnosti využití nepříliš známé biblioterapie během výuky na středních školách. Vycházeli z odborných pramenů. „Většina zdrojů o biblioterapii je k dispozici pouze v angličtině,” zhodnotil dostupnost informací Jan Křeček.

Spíše než o přednášku se jednalo o workshop, posluchači se do jeho průběhu aktivně zapojili. Dvojice odborníků zdůraznila respekt k jedinečnosti kolektivu. „Čtení má velkou moc, čtenář se může identifikovat s konkrétní postavou nebo jen emocí v knize a tím nabýt důvěry, že nějaký problém neřeší sám, může se inspirovat,” uvedla Marie Mokrá.

Organizaci zaštiťuje vedení Hudební knihovny Jiřího Mahena. „Cyklus je pravidelným podzimním obohacením stálé nabídky prožitkových a relaxačních programů knihovny. Lektoři, které vybíráme patří mezi uznávané odborníky v oblasti expresivních terapií a často s nimi máme osobní zkušenost,” okomentovala organizaci Štoudková. Další seminář se uskuteční dvacátého října. Josef Zajíček se bude věnovat dramaterapii. Akce jsou součástí projektu Příběh v kreativních terapiích. Poslední přednášku organizátoři zasadili do půlky prosince.

Projekt letos knihovna představuje již počtvrté. „Podzim expresivních terapií je součástí širšího projektu zaměřeného na expresivní terapie v Knihovně Jiřího Mahena. Cílem je seznámit laickou veřejnost s touto oblastí formou otevřených prožitkových workshopů a přednášek,” doplnila lektorka muzikoterapie Soňa Štoudková.

Klíčová slova: biblioterapie, Knihovna Jiřího Mahena, knihy, arteterapie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.