20.05.2018 20:44


Cestující vlakem čeká od prosince roční výluka. Koleje na hlavním nádraží i přes opravu může v budoucnu čekat demolice

Autor: Michael Bouška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Správa železniční dopravní cesty začne upravovat brněnské dolní nádraží. Od prosince se na něj přesune podstatná část vlaků z hlavního nádraží. Cestující čeká roční výluka. Podle správy železnic je však rekonstrukce nezbytná a nelze ji dál odkládat. Přitom to, co železničáři na hlavním nádraží v době výluky opraví, budou možná muset v budoucnu i zdemolovat.

Cestující v podchodu. Foto: Michael Bouška

Brno – Cestující, kteří míří do Brna vlakem čeká od prosince výluka, která bude trvat rok. Část vlaků bude místo na hlavním nádraží zastavovat na dolním nádraží. Mnohým cestujícím se prodlouží cesta do centra. Opravy jsou podle Správy železniční dopravní cesty nezbytné a nesnesou odklad. Je možné, že nastane varianta, kdy železničáři opraví kolejiště v centru, které však v budoucnu opět zbourají. „Jedná se o opravy související s udržením provozuschopnosti železničního uzlu, která je v současnosti na hranici svých technických možností. Kapacita nádraží je ve špičkách již zcela vyčerpána. Opravy musí zajistit plynulý provoz do realizace nového nádraží," vysvětlil Miroslav Konečný ze Správy železniční a dopravní cesty.

Velká část vlaků se od prosince přesune z hlavního nádraží na dolní nádraží, které se nachází poblíž autobusového nádraží Zvonařka. Stavbaři proto začnou dolní nádraží od června upravovat. Přibude podchod a nové nástupiště. Cestující nebudou muset chodit přes koleje, jak tomu bylo při loňské výluce. Z hlavního na dolní nádraží se budou moci lidé dopravit autobusy.

Náhradní doprava znamená delší čas vynaložený cestováním po městě. „Cestu mi to určitě prodlouží, myslím, že tramvajová síť obsluhující většinu centra je dnes poměrně šikovně sdružena právě k Hlavnímu nádraží a tramvajové spoje mají vyřešenou návaznost," okomentoval komplikace Vladimír Buchar, který vlakem přes hlavní nádraží cestuje denně.

Železničáři budou investovat především do kompletní rekonstrukce zabezpečovacího zařízení. Navíc plánují rekonstruovat koleje a výhybky na břeclavském zhlaví hlavního nádraží. Náklady odhaduje správa železnic na přibližně 1,8 miliardy korun. Ve stejném termínu navíc stavbaři opraví i železniční mosty přes Křídlovickou a Hybešovu ulici. Oprava mostů bude stát kolem 400 milionů korun.

Klíčová slova: sždc, Brno, výluka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.