19.04.2020 20:45


Cestování nikdy nebylo snazší. Virtuální prohlídky nabízí muzea i přírodní rezervace po celém světě

Autor: Tereza Hermanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Prohlédnout si muzea ve Vatikánu nebo australskou Sydney Opera House lze nyní bez nutnosti opustit dům. Celosvětově známá muzea a památky zpřístupnily virtuální prohlídky prostor na internetu. 

Římské Koloseum je jednou z nejnavštěvovanějších památek na světě. Foto: Tereza Hermanová

Brno - Celý svět je ochromen pandemií koronaviru, která uzavřela kulturní památky po celém světě. Možnost projít si muzea, galerie a mnoho dalších turistických atrakcí je nyní možné i z domu. Bez front a zdarma.

Vatikánská muzea v Římě nabízí interaktivní 360stupňovou prohlídku. Součástí prohlídky je i Sixtinská kaple, známá hlavně díky vnitřní výzdobě, na které se podílel i renesanční umělec Michelangelo. Kromě muzeí si zájmeci mohou projít i baziliku a náměstí Svatého Petra. Jedna z nejznámějších římských památek, Koloseum, a přilehlé Forum Romanum nabízí více než hodinovou videoprohlídku všech úrovní této monumentální stavby. 

Bez nutnosti absolvovat desítky hodin v letadle je nyní možné vycestovat až do Austrálie. Sydney Opera House, jeden ze symbolů kontinentu, nabízí 360stupňovou prohlídku interiéru doprovázenou symfonickým orchestrem. Dále na svém webu nabízí živé přenosy uměleckých vystoupení, zákulisní videa nebo podcasty.

Velký bariérový útes, největší korálový útes na světě, je možné také procestovat z pohodlí domova. Útes pokrývá oblast téměř tři sta padesáti tisíc kilometrů čtverečních na pobřeží australského státu Queensland. Kvůli vysokým teplotám a znečištěnému životnímu prostředí rapidní rychlostí umírá. Komentovanou interaktivní prohlídkou provází britský přírodovědec David Attenborough. 

Australský Sydney Opera House promítá živé koncerty. Foto: Tereza Hermanová

Americká vládní agentura NASA, zabývající se kosmickým a leteckým výzkumem na internetu nabízí prohlídky svých výzkumných center Langley ve Virginii a Glenn v Ohiu. Součátí prohlídek jsou prostory jednotlivých hangárů, laboratoří a testovacích prostor. 

Smithsonian National Museum of Natural History v americkém Washingtonu, jedno z nenavštěvovanějších muzeí světa, ročně přiláká kolem sedmi milionů lidí. Prohlídka tohoto přírodovědeckého muzea nabízí přístup do všech prostor a informace o dinosaurech, savcích nebo hmyzí zoo.

British Museum je nejstarším muzeem svého druhu na světě. V Londýně bylo založeno v roce 1753. Mnohé artefakty lze prozkoumat ve 3D provedení. Podívat se do dávné historie je možné právě zde. V nabídce muzea jsou egyptské mumie, antické sochy nebo kresby Leonarda da Vinciho. Kromě vlastní sbírky artefaktů jsou na muzeu zajímavé i prostory, kde se nachází. Součástí je světozná čítárna (Reading Room) s impozantní modrozlatou kopulí.

Amsterdamské Rijksmuseum, zaměřené na nizozemskou kulturu, asijské artefakty a stříbro ze sedmnáctého století také nabízí virtuální prohlídku prostor. Součástí je i Rembrandtův obraz Noční hlídka.

 

British Museum v britském Londýně. Zdroj: Pixabay

Klíčová slova: cestování, muzeum, koronavirus, historie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.