03.04.2015 17:24


Cestování ničí předsudky

Autor: Stupková Jana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Cestování ničí předsudky, bigotnost a úzkoprsost“, tak zní celý citát od Marka Twaina. Lidé si často rádi stěžují na to, jak se tady v Česku mají nebo spíš nemají. Vidí nedostatky a přes všechny svoje stížnosti přehlíží, že se vlastně nemáme tak špatně.

Mluvím z pozice člověka, který žil nějakou dobu v zahraničí. V sedmnácti letech mě rodiče pustili na deset měsíců do Spojených států, abych tam studovala, poznávala jinou kulturu a její jazyk. Ač se to na první pohled nemusí zdát, kulturní šok to byl značný. Musela jsem se naučit nesoudit něco, co je jiné, jen protože je to pro mě neznámé a cizí. Zkrátka brát tu kulturu takovou, jaká je.

Jana Stupková. Foto: Klára Galová

Po návratu domů jsem se setkávala s dvěma odlišnými přístupy. Jedna skupina nechápala, že v Americe nechci zůstat celý svůj život. Pro některé se totiž vidina života v Americe přibližuje ideálu. Jiní mi zase vkládali do úst slova o hloupých Američanech a litovali mě, že jsem určitě celých deset měsíců nedělala nic jiného, než vysvětlovala, kde se přesně Česká republika nachází.

Amerika samozřejmě není ideální země. To totiž není žádná. Srovnávat naši situaci s jinými státy, kde se na první pohled mají lépe, je krátkozraké. Měli bychom se ale podívat i na ty regiony, které jsou v situaci mnohem horší, jejichž systém nefunguje tak dobře jako ten náš. Amerika ale taky není země hloupých lidí. Dá se to shrnout jednoduše: nic není černobílé.

Říká se, že si začnete něčeho vážit, až o to přijdete. Podle mě ale stačí trochu víc porozumět tomu, jak to funguje někde jinde. Jenže nejde o to jen cestovat a poznávat. Stojím si za názorem, že je důležitá i snaha pochopit. Když se všechny tyto tři věci pokusíme propojit a bez předsudků budeme přistupovat k jiným kulturám a odlišným prostředím, věřím, že okolní dění budeme brát s daleko větším nadhledem a zdaleka ne tak negativisticky a tragicky.

Klíčová slova: cestování, předsudky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.