02.04.2020 18:21


Čeští vývojáři vylepšili ochranné štíty, jeden teď vyrobí do minuty

Autor: Jan Valtr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vyrobit ochranný štít na 3D tiskárně trvá hodiny. V Ostravě našli způsob, jak ochranné pomůcky vyrábět rychleji a levněji. Vytištěné části nahradili čelem. Lidské tělo je nejlevnější kontrukční součástka, říkají technici.

Ochranné štíty z dílny IdeaHUBu může vyrábět kdokoliv, videonávod a výrobní soubory najdou zájemci na webových stránkách centra.

OSTRAVA – Vývojáři z ostravského inovačního centra navrhli nové ochranné štíty. Jejich výroba je rychlejší a levnější než u štítů z 3D tiskáren. Technici věří, že tak pokryjí nedostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky.

Nový model využívá jako opěru čelo. Nahrazuje tak součásti, které bylo doteď nutné tisknout na 3D tiskárně. „Všechny ty štíty se skládají z průhledného plastu a jeho držáku. Samozřejmě jsme se jako zbytek republiky hned zapojili do jejich výroby, ale po chvíli nám došlo, že není moc efektivní,“ popisuje Martin Jurek z inovačního centra IdeaHUB, kde vylepšení vzniklo.

Zatímco průhledný plast výrobci vypálí asi za dvacet sekund, tisk trvá hodiny. „Urychlit výrobu bylo možné dvěma cestami. Buď sehnat více tiskáren, nebo tu výrobu prostě změnit,“ vysvětluje Jurek. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, která výrobu koordinuje, tak začala do svých prostor svážet co nejvíce 3D tiskáren. Vývojáři mezitím zkoumali, jak výrobu usnadnit.

První nápady počítaly s využitím vstřikovacího lisu, který výrobky zpracovává vstříknutím roztaveného plastu do formy. „Jenže nám došlo, že vyrobit formu by trvalo asi dva týdny,“ říká Jurek. Přiznává, že forma by navíc stála desítky tisíc. „Rozhodli jsme se, že jako konstrukční prvek použijeme tu nejlevnější a nejlepší součástku, a tou je lidské čelo. Poté jsme začali vyvíjet různé zámky a záchyty gumiček,“ doplňuje Jurek.

Vyrobit jeden vylepšený ochranný štít trvá méně než minutu. Náklady jsou o tři čtvrtiny nižší než u pomůcek z 3D tiskáren. Podle použitého materiálu se pohybují od třiceti do padesáti korun. „Takhle jde optimalizovat spoustu produktů, a to i bez nutnosti přesouvat výrobu do Číny,“ dodává Jurek.

Denně inovační centrum vyrobí těchto štítů tisíc. „Pro město jsme objednali pět tisíc kusů, které potřebujeme pro lidi v první linii,“ informuje primátor Ostravy Tomáš Macura. Pomůcky podle něj zamíří především do městských nemocnic, dále praktickým lékařům a stomatologům. Poté zdravotníci dají vývojářům zpětnou vazbu, inovační centrum rozhodne o případně úpravě štítů a město o další objednávce.

Vylepšené štíty může vyrábět kdokoliv s řezacím laserem a potřebným materiálem, inovační centrum zveřejnilo výrobní data a soubory na svých webových stránkách.

Moravskoslezský kraj má 332 lidí s prokázanou nákazou novým typem koronaviru. Tamější zdravotníci se stejně jako jinde v zemi potýkají s nedostatkem ochranných pomůcek. Ochranné štíty do nemocnic dodává Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, která na jejich výrobě spolupracuje s městskými společnostmi. Jednou z nich je inovační centrum IdeaHUB působící v Moravskoslezském inovačním centru.

Klíčová slova: ochranné štíty, nemocnice, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.