05.11.2019 17:57


Čeští i zahraniční řečníci přilákali stovky návštěvníků. Konference TEDxPrague nesla téma svár

Autor: Kateřina Neumannová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Celodenní konference plná zajímavých řečníků, témat a informací přilákala tuto sobotu do pražského Fora Karlín přes tisíc návštěvníků. Organizátoři neziskové iniciativy TEDxPrague představili třináct osobností z různých oblastí působnosti od novinařiny, přes architekturu až po novodobé pojetí víry. Konference ale nebyla jen o promluvách. Účastníci zhlédli umělecká přestavení, v pauzách diskutovali se samotnými řečníky nebo se například učili o moderním kompostování.

V průběhu přednášky mohli návštěvníci vyjádřit svůj názor.

Praha – Přes tisíc návštěvníků se zúčastnilo celodenního semináře TEDxPrague tuto sobotu v pražském Foru Karlín. Celkem třináct přednášejících osobností ze všemožných oborů vystoupilo na podium a prezentovalo svůj inspirativní projev. Právě inspirace, zajímavé příběhy a myšlenky jsou primárním zaměřením TED Talks. Kromě deseti až dvacetiminutových promluv účastníci využívali i doprovodný program v podobě divadelního či tanečního vystoupení a soutěží.

Tématem setkání byl svár, na který se řečníci ve svých projevech zaměřili. Celodenní program byl zorganizovaný do tří bloků. Na podiu vystoupili nejen čeští, ale i zahraniční hosté. „Na každou z konferencí máme programový tým složený zhruba ze šesti lidí, který je zodpovědný za výběr řečníků. Vybírají tak, aby přednášející zapadli do programu, konceptu i do myšlenky daného ročníku,“ uvedl organizátor Robert Renč.

Jako první na podiu vystoupil slovenský reportér Tomáš Forró, který vyprávěl o svých novinářských zkušenostech z Ukrajiny a jiných krizových oblastí. V prvním bloku návštěvníci slyšeli prezentace i od architekta Osamu Okamury, Petry Wünschové, zakladatelky centra Locika pro násilím ohrožené děti a informativní řeč od psychologa Michala Miovského zabývajícího se drogovou závislostí. Největším lákadlem pro návštěvníky byla ale promluva od české jaderné fyzičky Dany Drábové. „Už na TEDx chodím dlouho. Pokaždé je to o něčem jiném. Pokaždé se najde něco zajímavého. Dnes jsem zvědavá na Danu Drábovou a těšila jsem se i na Osamu Okamuru,“ zmínila návštěvnice Hana Trhoňová.

Jako zahraničního hosta organizátoři představili francouzskou podnikatelku, která vyprávěla svůj boj v hledání ideální práce i v roli lídra v převážně mužském podnikání. K dispozici byla sluchátka, která v reálném čase poskytovala český překlad. TEDx není inspirující pouze pro návštěvníky, ale i pro samotné účinkující. „Na vystupování je nejzajímavější to, co se z toho člověk sám naučí. Kdy si musí ty myšlenky zformulovat a sám si uvědomit, co z toho, čím se zabývá, je důležité. Když máte třeba problematiku, kterou se zabýváte deset a více let, shrnout do dvanácti minut,“ vysvětlil jeden z řečníků Osamu Okamura. 

TEDxPrague je letos již desátou sezónou českého zpracování mezinárodních konferencí TED, které na své promluvy uvádí zajímavé osobnosti a témata v zemích celého světa. Tato událost je neziskovou vzdělávací akcí, která si dává za úkol propagovat myšlenky hodné šíření. Původním významem slova TED je zkratka slov Technology, Entertainment a Design (technologie, zábava a design, pozn. red.). Ale v současnosti témata daleko přesahují tyto tři okruhy původního zaměření.

Cena lístku byla 1 880 korun a zahrnovala vstup na samotnou událost, oběd, svačinu a závěrečnou afterparty. Videa všech konferencí a řečníků z celého světa jsou bezplatně zveřejněna YouTubovém kanále TEDx Talks.

Klíčová slova: Inspirace, Konference, Praha, TED

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.