30.04.2015 13:11

Čeští házenkáři zvládli kvalifikační utkání ve Švýcarsku

Autor: Janošek David | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

I bez zraněného kapitána Filipa Jíchy se českému týmu ve včerejším důležitém zápase podařilo vyhrát. Díky vítězství 30:26 si zapisují do kvalifikační tabulky další dva body, a stále tak živí naději na postup na mistrovství Evropy. V souběžně hraném utkání zvítězila Francie nad Makedonií 27:25.

Brno – Zápas o naději. Tak označovali čeští trenéři včerejší utkání proti Švýcarsku. Pouze výhra mohla zajistit reálnou šanci probojovat se na mistrovství Evropy v házené, které se bude hrát v lednu příštího roku v Polsku. Na šampionát postupují dva nejlepší týmy ze čtyřčlenné skupiny. Česká republika je momentálně na třetí pozici.

Čeští házenkáři na pondělním tréninku v Plzni. Foto: Vít Chalupa/chf.cz

Utkání bylo od první minuty velmi vyrovnané. Oba týmy se střídaly v jednobrankovém vedení. Vidět byla rychlá, ale velmi tvrdá hra. Petr Linhart, doposud nejlepší střelec české kvalifikace, musel po zranění kolene ve 13. minutě odejít ze hřiště. Na švýcarské straně se dařilo především hvězdě německé bundesligy Andy Schmidovi, který byl autorem sedmi gólů z úvodních jedenácti švýcarských tref. Také on doplatil na to, že portugalští sudí nechali zápasu volnější průběh. Tři minuty před koncem poločasu dostal tvrdý zásah od bránícího Zdráhaly a otřesený zamířil do kabin. Na švýcarské hře to bylo znát a Češi se ještě ke konci půle odtrhli na dvougólové vedení 14:12.

Trenér českého mužstva Jan Filip před střídačkou. Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Začátek druhého poločasu českým házenkářům nevyšel. Švýcaři i bez střelce Schmida dokázali vyrovnat. Ve 39. minutě zápasu ale opět kralovali hosté. Třemi góly v řadě otočili stav utkání ve svůj prospěch a český trenér ve službách Švýcarského národního týmu Petr Hrachovec si vybral oddechový čas. Obraz hry se ale nezměnil. Po rychlém útoku Jakuba Hrstky ve 48. minutě byl stav už 24:19. Ke konci se domácím podařilo ještě zápas dramatizovat, ale na míň jak dvoubrankový rozdíl se nedostali. Házenkáři ze země helvétského kříže nakonec prohráli utkání 26:30 a v tabulce jsou bez bodu na posledním místě.

Další zápas kvalifikace na mistrovství Evropy je naplánován na sobotu 2. května, kdy se Češi opět střetnou se Švýcary, tentokrát ale na domácím hřišti. Utkání začíná v sedmnáct hodin a hraje se v Plzni. Tabulku kvalifikace vede Francie se šesti body. Druhá je Makedonie, která má stejně jako Česko tři body. Poslední Švýcarsko je zatím bez bodu.

Klíčová slova: házená, kvalifikace, Česko, Švýcarsko