02.05.2015 23:35

Čeští házenkáři potvrdili roli favoritů a i napodruhé pokořili soupeře ze Švýcarska

Autor: Janošek David | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Češi navázali na zlepšený výkon z konce lednového mistrovství světa zvítězili již v šestém utkání v řadě. Oslabené Švýcarsko dnes porazili 29:25, díky čemuž jsou nyní v kvalifikační tabulce na druhém postupovém místě. Zápas mezi Francií a Makedonií je naplánován na zítra.

Brno – Přestože švýcarský tým přijel bez své největší hvězdy Andyho Schmida, který se zranil ve středečním utkání, čeští trenéři nechtěli soupeře podcenit. „Bude to jiný zápas než u nich. Do něj Švýcaři vstupovali s nadějí, ale pod tlakem. Kdyby vyhráli, mohli být ještě ve hře o postup,“ uvedl na svazových stránkách trenér Jan Filip. „Nyní mohou hrát Švýcaři uvolněně a tím, že nenastoupí Schmid, se dá čekat, že se ostatní hráči budou chtít ukázat,“ dodal Filip.

Trenéři Jan Filip (vlevo) a Daniel Kubeš (uprostřed) při zápase ve Švýcarsku. Foto: Alex Wipf/chf.cz

Jeho obavy se ale nepotvrdily. Švýcaři dokázali držet nerozhodný stav jen do 7. minuty, kdy z pivota vyrovnal Michal Svajlena. Poté už na hřišti dominoval český tým. Ve 22. minutě zvýšil Ondřej Zdráhala na 12:7. Následně byl na dvě minuty vyloučen Pavel Horák a hostům se přece jenom podařilo snížit skóre na tříbrankový rozdíl. Do šaten zamířili čeští házenkáři s dvougólovým náskokem 15:13.

Ondřej Zdráhala při zápase ve Švýcarsku. Foto: Alex Wipf/chf.cz

První branku druhého poločasu vsítil švýcarský hráč David Gaubner, Češi ale dokázali zareagovat a opět se dostali do vedení o čtyři góly. Hosté se snažili vyrovnat, ale když už se dostali ke střele, tak se v bráně zaskvěl výborně chytající český brankář Petr Štochl. Přesto se Švýcarům podařilo zápas ještě zdramatizovat, když ve 48. minutě snížili na 22:20. Česká lavička si vyžádala oddechový čas, po kterém se jejich tým opět odtrhl na pětigólový rozdíl. Další drama zápas již nepřinesl a Češi si po výhře 29:25 připisují další dva důležité body do kvalifikační tabulky.

„Spokojení jsme především se čtyřmi body ze dvou utkání se Švýcarskem. Dnes nám slušně fungovala obrana i přechod do útoku. Vyhráli jsme zaslouženě,“ komentoval utkání s devíti zásahy dnešní nejlepší střelec Ondřej Zdráhala.

V dalším utkání české kvalifikační skupiny se zítra střetne Francie s Makedonií. Případným vítězstvím si výběr země galského kohouta může v předstihu zajistit postup na mistrovství Evropy, které bude hostit v příštím roce Polsko. Český národní tým ještě čeká 10. června domácí zápas s úřadujícími mistry světa a vítězi posledních Olympijských her z Francie. Kvalifikaci na mistrovství Evropy Češi zakončí o čtyři dny později, kdy zajíždí na palubovku Makedonie. Tam se s největší pravděpodobností rozhodne o druhém postupujícím mužstvu.

Klíčová slova: házená, kvalifikace na ME, Česko, Švýcarsko