25.03.2016 09:03


Čeští autoři představili v Brně své knižní novinky

Autor: Anna Mikulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Akce Velký knižní čtvrtek minulý týden představila na pultech knihkupectvích čtrnáct nejlepších knih letošního jara. Kromě uvedení vybraných titulů měli čtenáři možnost se v Praze a v Brně setkat s vybranými českými autory knižních novinek. V Knihovně Jiřího Mahena ve čtvrtek o svých dílech pohovořili Michael Žantovský, Alice Horáčková, Aleš Palán a Petra Dvořáková.

Audio

    Alice Horáčková popisuje vznik rozhovorů.
         
    Autor: Anna Mikulová

Brno – Velký knižní čtvrtek je dvakrát do roka očekávanou akcí pro všechny čtenáře. Letos se ve výběru jarních novinek objevilo čtrnáct knih, z nichž čtyři pochází od českých autorů, kteří 24. března přijeli do brněnské Knihovny Jiřího Mahena představit své nejnovější tituly a přečíst z nich ukázky.

Svou sbírku rozhovorů 7x ve vedlejší úloze představila novinářka Alice Horáčková, která se rozhodla vyzpovídat sourozence slavných osobností, z čehož vzniklo sedm rozhovorů o životě ve vedlejší úloze, mimo jiné s bratrem Václava Havla, Ivanem, nebo se sestrou bratrů Mašínových, Zdenou. Spojitost s Václavem Havlem má i Michael Žantovský, který napsal jeho biografii, ale do brněnské knihovny přijel čtenáře seznámit s thrillerem Ochlazení. Kniha vyšla poprvé už před osmi lety, ale tehdy pod autorovým pseudonymem Daniel Wolf. V románu o napjatých vztazích mezi Ruskem, Evropskou unií a NATO Žantovský zúročil své dlouholeté pracovní zkušenosti diplomata. „V diplomatickém povolání člověk neustále hodnotí a analyzuje určitý vývoj a s tím jsou spojené noční můry budoucího vývoje. Ochlazení je taková jedna má noční můra,“ řekl Žantovský, jehož předpovědi se od prvního vydání knihy z části doopravdy naplnily. 

Velký knižní čtvrtek v Knihovně Jiřího Mahena. Foto: Anna Mikulová

Tři příběhy žen o životě s nízkým sebevědomím tvoří pátou knihu Petry Dvořákové, držitelky ceny Magnesia Litera. „Mě život několikrát takzvaně doběhl a možná proto mě baví pozorovat osudy ostatních lidí, protože taky tak svou životní zkušenost reflektuju a snažím se neopakovat své chyby,“ řekla Dvořáková, která si prostřednictvím příběhů modeluje, jak určité situace a chyby řešit. Jako posledního představil moderátor celé akce Petr Vizina Aleše Palána, který ve své knize Ratajský les rozplétá reálnou vraždu z padesátých let minulého století v bývalém Československu a polemizuje o tom, proč nejsou lovci komunistů, když jsou lovci nacistů. „Můj modelový čtenář nemusí být člověk, co se zajímá o padesátá léta. To je člověk, který v současné společnosti cítí nějakou tenzi a teď uvažuje, jakým způsobem se ta tenze projevuje,“ uvedl Palán, který ve své knize na třech dějových liniích dotváří skutečný příběh a přináší mu vlastní zkonstruovanou verzi závěru ze současnosti. 

Po představení a čtení krátkých úryvků z nových českých knih, měli lidé možnost nechat si knihy podepsat nebo si se samotnými autory osobně pohovořit. Velký knižní čtvrtek tak završil březen, jakožto měsíc knihy a čtenářů. 

Klíčová slova: Velký knižní čtvrtek, knihy, čeští spisovaté, literatura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.