21.03.2020 15:55


Cesta na Ukrajinu mě konečně popostrčila správným směrem, říká bývalá medička Zuzana Špinková

Autor: Anežka Schreibová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Po dvou letech na medicíně se sbalila a odjela na Ukrajinu. Do Čech se vrátila, na školu už ne. Zuzana Špinková po návratu přehodnotila svou životní dráhu a nyní hodlá vyměnit lékařství za studium východoevropských zemí. Byla to cesta plná dobrodružství, zkoušek pokory a skromnosti a utvrdila mě v tom, co v životě skutečně dělat chci, a co nechci,“ vypráví bývalá studentka 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Zuzana Špinková si Ukrajinu zamilovala a chce se její kultuře věnovat i nadále. Foto: Vojtěch Linka

Praha – Loni na podzim se medička Zuzana Špinková vydala na výlet po západní Ukrajině, který změnil její studijní zaměření. Ukrajinská příroda i mentalita místních lidí ji uchvátily natolik, že se rozhodla odejít z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a přihlásit se na obor Východoevropská studia.

Co vás lákalo právě na Ukrajině?

Když chcete jako studenti cestovat low-cost (s nízkými náklady, pozn. red.), je západní Ukrajina tím pravým místem. Taky mě lákal únik z luxusu velkoměsta do divočiny, která je téměř za rohem. S přítelem jsme se ale chtěli podívat trochu dál než do našincem oblíbené Zakarpatské oblasti, a tak jsme vyrazili do Rachovské oblasti, kde leží Hoverla, nejvyšší hora Ukrajiny.

Měli jste přesný plán na to, kam jít a co navštívit, nebo jste se rozhodovali spontánně za pochodu?

Tak napůl. Téměř všude jsme cestovali stopem. Z Rachova jsme vyrazili s krosnami pěšky do hor. Za několik dní jsme prošli po horském hřebeni až do vesnice Dzembronya, odkud jsme opět stopovali do Verchovyny, malebného městečka s dosud živou tradiční huculskou kulturou.

Setkali jste se na cestách s nějakými komplikacemi?

Největším úskalím bylo téměř nekonečné čekání na slovensko-ukrajinských hranicích, kde probíhají celní kontroly. V případě drobných nedostatků, jako například nečitelné razítko v cestovním pase, si tamní celníci rádi vyžádají úplatek. Také s námi celou dobu žertovalo počasí. Na Hoverle uprostřed září zrovna vládla zima. Foukal silný vichr, sněžilo a nebylo vidět na několik kroků. Když jsme z ní sestupovali dolů, najednou se rozjasnilo a pod horou už jsme svlékali bundy a mikiny.

O Ukrajincích, převážně o starší generaci, je známo, že angličtinu ani jiné světové jazyky zpravidla neovládají. Jak jste překonávali jazykovou bariéru?

Dorozumívali jsme se jakousi všeslovanštinou. Pod Hoverlou jsme například byli přemluveni žoviálním inspektorem národního parku, abychom si u něj zaplatili ubytování v dřevěném přístřešku s kamny. Dorazili jsme totiž k jeho příbytku za hustého sněžení a pokračovat na vrchol by nebylo bezpečné. Večer jsme tedy strávili v jeho chajdě a po několika panácích silné domácí pálenky už šla komunikace poměrně snadno (směje se). Vyprávěl nám třeba, jak bojoval v Afghánistánu a také jsme porovnávali kultury našich rodných zemí.

Jaké jste tedy vypozorovala největší kulturní rozdíly mezi Ukrajinou a Českou republikou?

Ukrajinci si nesmírně zakládají na pohostinnosti. I kdyby sami třeli bídu s nouzí, stejně vám nabídnou to nejlepší, co doma mají. Ve Verchovině jsme přenocovali u milé huculské babičky, která nám připravila bohatou večeři a snídani, a při loučení mě dokonce navlékla do místního tradičního kroje, abych si udělala fotku na památku. Zároveň se na Ukrajině hodně dodržují tradiční zvyky a hodnoty. Postarší horalové na nás nechápavě zírali při snaze jim vysvětlit, proč je někdo vegetariánem, nebo že v Plzni si člověk nemůže jen tak na zahradě založit malou farmu. (směje se)

Zuzka v huculském kroji. Foto: Vojtěch Linka

Neuráželi se tedy místní, pokud jste jakožto vegetariánka nabízené jídlo odmítla?
S jídlem problém nebyl. Ukrajinská kuchyně je se svými houbovými polévkami, borščem, vareniky (těstovinové taštičky plněné nejčastěji bramborami, pozn. red.) či pohankou pro vegetariány ideální. Oni jen nebyli schopni pochopit, proč by se někdo vyhýbal masu záměrně a trvale.

Jaký máte z cesty nejzajímavější zážitek?

Jednoho večera jsme nestihli před setměním najít žádné vhodné místo k nocování. Všude foukal silný mrazivý vítr, a tak jsme si postavili stan přímo na hřebeni. Vichr byl ale v noci tak silný, že jsme museli ve stanu několik hodin sedět a držet ho, aby se nerozpadl nebo neulétl. Naštěstí jsme přežili do rána, o čemž jsem místy dost pochybovala. Uvědomila jsem si, že ve městě je dnešní člověk pánem všeho, zatímco v divoké přírodě je jen mravencem na rameni mocné Země, která ho může každou chvílí setřást.

Co vás na Ukrajině nejvíc fascinovalo? 

Překvapilo mě, že i ve městě narazíte na chalupy a domky bez kanalizace, se suchým záchodem a lavorem na koupání. Tak tomu bylo i v případě naší huculské babičky dobrodějky.

Čím vás ta cesta nejvíc obohatila?

Hned po návratu do Čech jsem začala plánovat návrat do této země s malebnou přírodou, vesničkami a dobrosrdečnými lidmi. Zamilovali jsme si ten kraj a na jaře se chystáme objevovat zákoutí původně rakousko-uherského města Lvova. Od začátku září se proto pilně učíme ukrajinsky, abychom západní Ukrajince neuráželi ruštinou. A krom toho jsem si z městského trhu přivezla levně nakoupené čaje z karpatských bylin, různé druhy sýrů nebo vyšívanou halenku s tradičními vzory. (směje se)

Do jaké míry hrál tento výlet roli ve vašem rozhodnutí odejít z medicíny a hlásit se na obor východoevropská studia?

Částečně mě odejít z medicíny donutila sama medicína. V posledním zkouškovém už jsem byla naprosto vyčerpaná. Nicméně slovanské jazyky, literatura a kultura východních zemí mě zajímaly vždycky. Až tento výlet mě však utvrdil v tom, že medicína není pro mě a konečně mě pošoupl správným směrem. Díky této cestě jsem se nadchla pro ukrajinský folklór, takže už vím i na kterou zemi se budu chtít v rámci východoevropských studií specializovat. Teď jen čekám, jestli nám kvůli koronavirové karanténě nebudou odkládat přijímačky.

Klíčová slova: Ukrajina, medicína, studium, výlet, cesta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.