26.04.2017 17:00


Cesta Komety za titulem začala před dvanácti lety

Autor: Ondřej Kaloud | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Hokejový tým Kometa Brno vyhrál minulý týden extraligu. Ve finále porazil Liberec jednoznačně 4:0 na zápasy. Brňané tak ukončili více než půl stoleté čekání na mistrovský titul. Cesta k vysněnému titulu začala před dvanácti lety, kdy tým koupil Libor Zábranský.

autor textu Ondřej Kaloud, Foto: Alice Šplíchalová„Cesta zpátky na výsluní bývá často zdlouhavá,“ takto zní slova Ódy na Kometu. Cesta na vrchol byla opravdu dlouhá. Fanoušci brněnského hokeje museli čekat na titul v nejvyšší domácí hokejové soutěži od roku 1966. Tedy jednapadesát let. 

Za úspěchy současné Komety má největší zásluhy Libor Zábranský. Muž, který před dvanácti lety koupil klub ve zbídačeném stavu. Dva roky před jeho příchodem hrála Kometa dokonce až ve druhé lize. Klub byl v tíživé finanční situaci a nefungovalo v něm téměř nic.

Zábranskému se podařil malý zázrak. Za dvanáct let dostal bankrotující klub až k titulu. Toto číslo bylo pro Kometu letos magické. Na hrudi jej nosil kapitán Vlastimil Bubník, který dovedl Brno k dnes již předposlednímu titulu. Stejné číslo nosí i současný vůdce Leoš Čermák. A v neposlední řadě je to dvanáctý titul pro brněnský hokej. V historické tabulce se tak Kometa vyrovnala Dukle Jihlava. 

Brno je známé jako město s nejlepšími fanoušky v republice. Hokej se tam stal sportem číslo jedna ještě v první lize. Kometa tehdy hrála o přední příčky a pravidelně se dostávala do play-off. Opravdové šílenství nastalo v poslední prvoligové sezoně, kdy se probojovala až do finále. Tam sice padla, ale extraligu odkoupila od Znojma. Před sedmi lety se tak Kometa opět dostala mezi hokejovou elitu.

Po prvních ne zcela úspěšných sezonách postoupila Kometa konečně v roce 2012 do předkola play-off. Na jehož začátku přehrála Kladno jasně 3:0 na zápasy a ve městě propukla opravdová hokejová horečka. Tisíce lidí fandily na náměstí Svobody i na stadionu. Kvůli lístku na hokej fanoušci nocovali před pokladnou. Sen však skončil ve finále proti Pardubicím. Vrátila se však víra, že Brno může vyhrát titul. Další ročník úspěšný nebyl, ale jinak se hráči od té doby dostali minimálně do předkola. Klub v těchto letech obsadil znovu stříbrnou a poté ještě bronzovou příčku.

Kometa po návratu do extraligy podřizovala titulu i skladbu mužstva. V Brně se objevilo nejedno zvučné jméno, ať už Jiří Dopita, Tomáš Kaberle nebo Petr Ton. Často přišli velmi zkušení hráči, ale ve věku, kdy měli svá nejlepší léta už za sebou. Stavěl se celek na jednu sezonu, a když neuspěl, přišly velké změny. 

Před letošní sezonou Kometa opět výrazně posílila. Navíc měla nejnižší věkový průměr od postupu do extraligy. Brnu se upsali Martin Erat, Ondřej Němec nebo Martin Zaťovič. Za léta v extralize se už v týmu usadili i borci, kteří nyní ke Kometě neodmyslitelně patří. Konečně se dal i prostor mladším hráčům a ti se své šance chopili výborně. Tento výborný mix hráčů navíc z lavičky vedl sám Zábranský. Stal se tak mimo majitele a generálního manažera klubu také hlavním trenérem (i když jím oficiálně je Martin Pešout, protože má potřebnou licenci). Tým chtěl opravdu uspět a první polovinu ročníku odehrál opravdu výborně, protože Kometa okupovala přední místa tabulky. Po Novém roce ale na mužstvo padla krize, jež zapříčinila lehký ústup z těchto příček.

Krize však mužstvu paradoxně pomohla, protože si uvědomilo, že se na něj ostatní týmy už umí připravit. Kometa proto upravila herní strategii a doplnila kádr o několik nových hráčů, kteří ihned zapadli do kolektivu a v rozhodujících bojích dokázali svědomitě plnit stanovenou taktiku. Krok za krokem pak vystoupali až na vrchol. V celém play-off ztratili pouhé dva zápasy a po rozhodujícím finálovém zápase si pak zaslouženě vychutnali mistrovskou euforii. 

Podle slov Zábranského má devadesát procent hráčů podepsané smlouvy na příští rok. Tým by neměl prodělat velké změny. A Brno snad nebude na titul čekat další půl století.

Klíčová slova: Kometa, Brno, titul, oslavy, Zábranský, hokej

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.