27.02.2021 08:08


Český Star Trek film má úspěch i v zahraničí

Autor: Mikuláš Stoklasa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Fanoušci sci-fi seriálu Star Trek jsou nadšení z nového dvoudílného filmu. Fanouškovský projekt s názvem Squadrons vznikl v Česku a v zahraničí si na něm pochvalují efekty a rekvizity.  

Praha - Velký úspěch v zahraničí hlásí fanouškovský film Squadron, který měl premiéru letos v únoru. Tento krátký dvoudílný film ze světa Star Treku vytvořili producenti Jakub Holý a Tereza Junová, členové české skupiny milovníků Star Treku s názvem Trekkies. Natáčení a stříhaní přitom trvalo dva roky.

Příběh filmu Squadron pojednává o kapitánu Jensu Nansenovi, který je v nouzovém období, kdy se Hvězdná flotila ocitá ve válečném stavu s mezihvězdným státem Dominion, povýšený na admirála. Jeho prvním úkolem je vést skupinu čtyř vesmírných lodí do neznámého sektoru a převzít nad ním kontrolu.

Ačkoliv autoři měli materiál na vytvoření delšího filmu, společnost Paramount Pictures, která vlastní na Star Trek práva, vytvořila pro fanouškovská díla určitá pravidla. Celý film se tak musel zkrátit a producenti museli dodržovat různé podmínky.

Kromě příběhu sklízí film chválu také za vizuální efekty a rekvizity. Stavba kulis, mezi nimiž je i vlastní můstek hvězdné lodi Norway, byly hotové v roce 2016. V následujícím roce autoři sepsali scénář a později v roce 2018 režie připadla Tereze Junové. Na projekt také přispěli fanoušci skrze kampaň na Indiegogo. „Díky této kampani jsme získali peníze, za které jsme koupili program na tvorbu vizuálních efektů, jako jsou výbuchy, modely, textury a všechny další detaily. Na tvorbu rekvizit jsme rovněž použili 3D tiskárnu,“ sdělila Junová.

Největší sledovanost tohoto filmu lze zaznamenat v Británii a Spojených státech, kde je také fanouškovská základna Star Treku největší. V zahraničí oceňují zejména to, jak se producenti věrně drží seriálové předlohy. „My jsme nadšení z toho, jak lidi na náš film reagují. Když jsme do tohoto projektu šli, vzniklo závažné rozhodnutí, zdali nechat film v češtině. Báli jsme se, že reakce budou negativní, ale lidi jsou překvapivě rádi, že je film v češtině. Myslím si, že se nám podařila úžasná věc a Star Trekové komunitě ve světě jsme představili Českou republiku,“ uvedl Holý.

Film Squadron se v současnosti drží mezi dvěma nejlepšími filmy z oblasti fanouškovské tvorby ve světě, přitom se jedná o první film z produkce Jakuba Holého a Terezy Junové. O úspěchu hovoří i samotné recenze. Například online databáze IMDb hlásí skóre 8,7 hvězdiček z deseti a Česko-Slovenská filmová databáze potom 82 %. „Film jsem viděla a moc se mi líbil, obzvláště po technické stránce. Je v něm znát, že jsou tvůrci opravdoví fanoušci. Doufám, že v budoucnosti budou i další díly,“ řekla fanynka Eva Šlosarčíková.

Klíčová slova: Star Trek, film, Česká republika, fanouškovský

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.