01.03.2017 15:46

Český pohár: Rozjeté Kladno slaví zlato, brněnští volejbalisté finále neobhájili

Autor: Marek Bartošík | Kurz: Stisk | Kategorie: Sport

Uprostřed vrcholících bojů o extraligové play-off se na finálovém turnaji v Brně střetly nejlepší mužské volejbalové týmy v souboji o Český pohár. Pozici favorita potvrdilo Kladno, aktuálně vedoucí celek extraligy. Brňané skončili na děleném třetím místě.

Hráči Kladna čekají ne převzetí poháru

BRNO – Během prodlouženého víkendu od 25. do 27. února se v brněnské hale na Kounicově ulici uskutečnil finálový turnaj Českého poháru. Žádného velkého překvapení se volejbalová veřejnost nedočkala. Ve finále porazilo v extralize první Kladno druhé Karlovarsko 3:1 na sety. O třetí místo se podělili loňští finalisté Brno a Liberec. Z outsiderů se v dobrém světle ukázala Ostrava, která potrápila Liberec. Naopak zklamaly České Budějovice, proti pozdějšímu vítězi ani jednou nepřekonaly hranici dvaceti bodů.

Finálový turnaj zahájila sobotní čtvrtfinálová střetnutí. V nich se potvrdily papírové předpoklady. Karlovarsko přehrálo Benátky 3:0, set neztratilo ani Kladno s Českými Budějovicemi. Brno využilo domácího prostředí i příznivějšího losu a porazilo Odolenou Vodu 3:1. Stejným výsledkem zvládl Liberec souboj s Ostravou.

Postupem do semifinále Brno splnilo základní úkol. Mezi nejlepší čtyřkou narazilo na suverénní Kladno. Sehraný tým pod vedením zkušeného trenéra Milana Fortuníka nedal domácím šanci. Definitivní rozhodnutí přinesla koncovka druhého setu, v němž rozhodčí tým Ondřeje Marka poškodil chybným výrokem. „Měli jsme to hodně těžké. Soupeř na rozdíl od nás velmi dobře přihrával. Velký podíl na výsledku měl univerzál Křesťan,“ okomentoval vyřazení hráč Brna Jan Pražák. Druhé semifinále slibovalo vyrovnanější bitvu. Obhájce trofeje a úřadující mistr republiky Liberec vyzval silné Karlovarsko, vedené bývalým reprezentantem Ondřejem Hudečkem. Průběh souboje byl ale pro Severočechy zklamáním. Kromě drobného zaváhání ve třetím setu jim Karlovarsko nedalo šanci. K největšímu úspěchu v historii mladého klubu přispěl kvalitním výkonem i bývalý hráč Brna Marek Zmrhal.

Finále bylo na pořadu v pondělí 27. února od 20.30, přímý přenos vysílala stanice ČT Sport. Do zápasu vstoupilo překvapivě lépe Karlovarsko. Hladce získalo první set a v tom druhém dlouho drželo mírný náskok. V rozhodujících chvílích se ale ukázala síla lídra extraligy Kladna. To zvládlo všechny tři zbylé sady a mohlo se radovat z celkového triumfu. „Na začátku se nám nedařilo na příjmu. I přes nepříznivý vývoj se nám povedlo udržet koncentraci. Když jsme se dostali do vedení, už jsme ho nepustili. To nás letošní sezónu zdobí,“ prozradil kladenský univerzál Filip Křesťan. Ten zaznamenal 25 bodů a získal cenu Hráče utkání. Fanoušci sledovali kvalitní volejbal. Jediným nedostatkem bylo celkem 33 zkažených podání. „Kladno jednoduše hrálo lépe. Udělali jsme hodně chyb, především v obranné fázi. Stříbro je ale pro mě i pro tým úspěch,“ dodal Estonec ve službách Karlovarska Henri Treial.

Kladnu může vydařený turnaj pomoci při boji o titul, v nejvyšší soutěži prohrálo jen tři z dvaceti zápasů. Pro Volejbal Brno je letošní sezona zatím podstatně méně úspěšná než ta loňská, v níž si celek zahrál finále Českého poháru i extraligy.