17.05.2020 11:14


Češky nechtějí interrupce ani hormonální antikoncepci, zájem o ně dlouhodobě klesá

Autor: Světlana Nedvědová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pro přerušení těhotenství se v České republice rozhoduje stále méně žen. Stejně tak se snižuje spotřeba hormonální antikoncepce, zatímco prodej nitroděložních tělísek a nouzových pilulek mírně stoupá. V roce 2018 provedli lékaři nejvíce interrupcí v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji. 

Počet interrupcí a prodej hormonální antikoncepce klesá. (Foto: Světlana Nedvědová)

Česká republika – Jedenadvacetiletá Rebeka Zaorálková se loni v říjnu stala maminkou. „Miminko jsme chtěli, ale nechávali jsme tomu volný průběh. Neplánovali jsme, že to přijde tak brzo. Ale za sebe i manžela můžu říct, že jsme si období těhotenství užívali,“ říká maminka osmiměsíční Magdy. Na dcerku se s manželem těšili od začátku, o umělém přerušení těhotenství (UPT) vůbec neuvažovali. Ta v Česku soustavně klesají již od devadesátých let.

Příčinou je kromě snížené chuti na sex také větší odpovědnost při plánování rodičovství. Spolu s potraty se snižuje rovněž zájem o hormonální antikoncepci. Dívky a ženy se čím dál více zdráhají tuto formu ochrany před početím užívat. „Odmítáním antikoncepce, především ve formě tablet, si vysvětlujeme mírný nárůst interrupcí v našem zařízení, a to hlavně v posledních dvou letech. Trend klesání u nás nepozorujeme,“ konstatuje vedoucí lékař Hynek Kudělka z ostravského centra Gynet. Podle dat Českého statistického úřadu interrupce klesají i v Moravskoslezském kraji. Přesto byl v roce 2018 čtvrtým krajem s nejvyšším počtem UPT.

Naopak mírné navýšení prodeje je u takzvaných pilulek po, které si mohou lidé bez receptu koupit v lékárně po nechráněném pohlavním styku. Platí u nich čím dříve, tím lépe. „Měsíční prodeje se liší podle typu lékárny. Pohotovostní jich určitě budou mít více, než máme my v nemocniční, kde jsou našimi pacienty především senioři. Ale lze říct, že Postinor (druh nouzové pilulky – pozn. red.) si lidé kupují téměř vždy po víkendu nebo volném svátečním dnu,“ uvádí lékárnice Jana Cutáková.

Za loňský rok evidoval Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) přibližně osmnáct tisíc interrupcí, což je téměř o šest tisíc méně než před deseti lety. V roce 2016 tvořila podle dat ÚZUS uměle přerušená těhotenství více než polovinu všech potratů v Česku. Spotřeba hormonální antikoncepce za poslední tři roky výrazně klesla. Zato pohotovostní pilulky zaznamenávají mírný narůst. Mezi nejprodávanější patří Postinor a Escapelle. Od roku 2015 jsou tyto léky vydávány bez nutnosti předložení průkazu totožnosti a vyplnění dotazníku.

Klíčová slova: interrupce, umělé přerušení těhotenství, antikoncepce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář