10.11.2015 17:26


Český Fulldome Festival ukázal kouzlo digitálního planetária i ve vítězném snímku Blíže ke hvězdám

Autor: Martinková Helga | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V Čechách se nachází sedm digitálních planetárií, jedno funguje i v Brně a pravidelně promítá filmy prostřednictvím nových médií. Český Fulldome Festival představil pět tvůrčích týmů a osm vesmírných představení na vypuklé polokouli planetária.

První český fulldome filmBrno – Hvězdárna a planetárium Brno hostilo v pondělí Český Fulldome Festival určený pro promítání filmů natočených pro digitální planetária. Diváci mohli zhlédnout představení prostřednictvím fulldome projekce, tedy promítání na obří polokouli planetária. Návštevníci hlasovali o nejlepším filmu, když zvítězilo představení s názvem Blíže ke hvězdám od Pavla Gabzdyla a Pavla Karase.

Festival se zaměřoval na českou produkci se snahou podpořit domácí tvorbu. „Podstatné je, že filmy vznikly v České republice v médiu, které je pro nás úplně nové. Je vidět, že za ty dva roky, co digitální planetária v Česku existují, odvedli tvůrci představení obrovský kus práce,“ zhodnotil ředitel Hvězdárny a planetária. Se svými díly se představili Techmania Science Center z Plzně, IQlandia Science Center Liberec, Planetárium Ostrava a Hvězdárna a planetárium Hradec Králové. Prvním českou fulldome produkci, která se nemohla zůčastnit festivalu, kvůli své projekci v zahraničí byla firma Fulldome Institute. Ta představila první český fulldome film Journey to the Lost World na festivalu vědy v Benátkách.

Dušek udělil čestné uznání představení s názvem Pijeme vodu z komet od tvůrců Techmania Science Center a pořadu Jež(iš)kovy voči od IQlandia Science Center.

Klíčová slova: Fulldome, digitárium, hvězdárna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.