13.03.2015 14:07


Českou premiéru své skladby Nola oddirigoval sám skladatel

Autor: Gáfriková Eliška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Obrovský potlesk sklidil izraelský hudebník a skladatel Benjamin Jusupov ve vyprodaném koncertním sále Besedního domu ve čtvrtek 12. března. Brněnským posluchačům se v rámci koncertu pro brněnskou Filharmonii představil jako klavírista, dirigent a skladatel. Jako další sólista v rámci večera vystoupil švýcarský flétnista Matthias Ziegler, který v Brně předvedl svou sbírku unikátních fléten.

Brno - Program koncertu izraelského skladatele, pianisty a dirigenta Benjamina Jusupova s Filharmonií Brno tvořily Jusupovy skladby Con moto pro klavír a smyčcový orchestr, Nola - koncert pro různé flétny a smyčcový orchestr a Beethovenova Symfonie č. 7 A dur. V první skladbě Benjamin Jusupov ukázal, že dokáže zároveň dirigovat orchestr a hrát na klavír. Ve skladbě Nola se jako sólista představil švýcarský flétnista Matthias Ziegler, který v rámci ní předvedl svou sbírku unikátních fléten. Více než hodinu hudby Jusupova a Beethovena mohli návštěvníci koncertu vyslechnout 12. března v Besedním domě.Benjamin Jusupov

Nola - koncert pro různé flétny a smyčcový orchestr měl v Brně svoji českou premiéru. „Tato skladba zazněla už více než padesátkrát v různých zemích po celém světě, což je na soudobé dílo obrovské číslo, a jsem si jist, že se bude ve světě hrát i nadále,“ řekl skladatel Benjamin Jusupov. Nola vznikla přímo na objednávku pro švýcarského flétnistu Matthiase Zieglera, který v ní má možnost střídat různé flétny. Tyto nevšední kousky předvedl již před koncertem v besedě pro návštěvníky koncertu.

Pro velký zájem o koncert zaměstnanci Filharmonie do sálu Besedního domu přidali další židle. Posluchači umělce obdařili několikaminutovým potleskem po každé skladbě. „Koncert se mi velmi líbí, zejména proto, že jeho první část je velmi neobvyklá. I když všeobecně moderní hudbu příliš ráda nemám, Jusupovy skladby jsou výjimkou,“ řekla návštěvnice koncertu Věra Helceletová.Matthias Ziegler

Benjamin Jusupov je pro Filharmonii Brno letošním Umělcem sezóny. V rámci koncertní sezóny hudebníci představili několik jeho děl a tento umělec světového formátu přijel další díla prezentovat naživo přímo do Brna. „Možnosti a schopnosti konkrétního Umělce sezóny se vždy snažíme využít tak, abychom jej posluchačům představili v co nejširším obraze. Tuto sezónu jsme uvedli čtyři Jusupovy skladby,“ objasnil dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Jusupov se Zieglerem a členy brněnské Filharmonie uvedli program ve čtvrtek dvanáctého i v pátek třináctého března. Benjamin Jusupov je tádžický Žid žijící v Izraeli, jeho skladby nastudovali a hráli mezi jinými i Izraelská, Londýnská, Mnichovská či Bogotská filharmonie. Flétnista Matthias Ziegler do Brna přivezl unikátní kontrabasovou flétnu vyrobenou japonskou dílnou a basovou flétnu vytvořenou v Holandsku.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.