17.10.2017 07:52


Českou filharmonii povede od příští sezony Rus Semjon Byčkov. Po boku bude mít dva české dirigenty

Autor: Anna Jílková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Místo šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie převezme po nedávno zesnulém Jiřím Bělohlávkovi umělec Semjon Byčkov. Tento dirigent původem z Ruska poprvé řídil Pražský orchestr již v roce 2013 a v současnosti je uměleckým ředitelem Čajkovského nahrávacího projektu. Včera podepsal s Českou filharmonií smlouvu. Domluvili se na pětileté spolupráci, která začne sezonou 2018/2019.

PRAHA – Česká filharmonie s výběrem nového šéfdirigenta nečekala dlouho. Proces hledání započali její zástupci velmi brzy, aby orchestr nezůstal dlouho bez lídra. „Obvykle se nový nástupce hledá několik let dopředu. My však museli jednat rychleji," uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček. Bývalý šéfdirigent Jiří Bělohlávek totiž nečekaně zemřel na konci května.

Nově jmenovaný šéfdirigent Semjon Byčkova (vpravo) na dnešní tiskové konferenci České filharmonie

V úvahu připadal právě Semjon Byčkov, který s filharmonií spolupracuje již několik let. On sám však včera potvrdil, že byl rozhodnutý funkci šéfdirigenta již nezastávat. V roce 2010 ukončil po třinácti letech vedení orchestru v německém Kolíně nad Rýnem a podobnou zodpovědnost na sebe již brát nechtěl. Jeho kladný vztah k orchestru sídlícím v pražském Rudolfinu ho však přiměl změnit názor, a počínaje sezonou 2018/2019 má u něj podepsané pětileté angažmá. „Cítím se opravdu poctěn, že mohu být součástí této úžasné rodiny,"nezakrýval svou radost na včerejší tiskové konferenci.

Zástupci České filharmonie hledali někoho, kdo dokáže navázat na práci Jiřího Bělohlávka. Semjon Byčkov zastává tytéž umělecké hodnoty a má v plánu ve snažení předchozího hudebního ředitele pokračovat. S jeho zvolením se ztotožňují i sami umělci. „I když s ním zkoušky bývají mnohdy velká dřina, dokáže s orchestrem skvěle a efektivně pracovat," vyjádřil se k jeho jmenování koncertní mistr Josef Špaček.

Zároveň s Byčkovem se orchestru ujmou také dva mladí čeští dirigenti. „Jakub Hrůša i Tomáš Netopil již dávno dokázali, že patří mezi umělce, jejichž renomé daleko přesahuje hranice naší země," řekl Mareček. Oba hlavní hostující dirigenti povedou orchestr nejen doma, ale také v zahraničí. „Je mi nesmírnou ctí být součástí uměleckého týmu, který svým potenciálem plně naváže na odkaz Jiřího Bělohlávka," okomentoval svou novou funkci Tomáš Netopil. Všichni se na vzájemnou spolupráci těší. Sám Byčkov pronesl, že každý z této trojice miluje hudbu víc než sám sebe, což z nich nedělá soupeře, ale naopak dobrý tým.

Jiří Bělohlávek vybudoval České filharmonii po celém světě dobré jméno. Celý současný tým bude usilovat o to, aby na jeho práci co nejlépe navázal. „Lidé po celém světě chtějí tento orchestr slyšet a já si přeji, aby to byl koncert, na který nikdy nezapomenou," ukázal svou motivaci Byčkov.

Klíčová slova: filharmonie, šéfdirigent, Byčkov, Bělohrádek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.