27.04.2018 15:09


Českokrumlovští radní chtějí omezit provoz v historickém centru

Autor: Sára Suchá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Návštěvníci Českého Krumlova budou muset od června zaplatit za vjezd do centra sto korun. Dodnes doby to bylo dvacet korun. Českokrumlovští zastupitelé odhlasovali další omezení od října tohoto roku. Vjezd do centra nebude až na výjimky možný mezi desátou hodinou ranní a čtvrtou hodinou odpolední. Nejvíce proti návrhu byli místní podnikatelé.

Český Krumlov - Omezení vjezdu aut do historického centra odhlasovali českokrumlovští zastupitelé. V původním návrhu počítali s omezeními již od května. To se setkalo s řadou negativních ohlasů, hlavně od podnikatelů, kteří argumentovali, že je pro ně komplikované přizpůsobit se změně těsně před letní sezónou. Změny proto budou platit až od října tohoto roku.

„Tato regulace má sloužit k omezení aut v centru města, kterých tam denně vjíždí přes jedenáct set,“ uvedla tisková mluvčí Petra Nestávalová. To znamená, že nyní vjede na pěší zónu každých dvacet vteřin jedno auto. „Chceme, aby pěší zóna byla pěší zónou,“ uvedl místostarosta Josef Hermann.

Lidé nebudou moci vjíždět do centra Českého Krumlova od října mezi desátou hodinou ranní a čtvrtou hodinou odpolední. „Dopravu to paradoxně zhorší, protože vozidla, která by normálně jezdily přes celý den, se teď nakupí v době zhruba od sedmi do desíti a potom zase odpoledne,“ uvedl Tomáš Reitinger, který je zaměstnanec českokrumlovské firmy CK Shuttle.

Změna se dotkne především majitelů a zaměstnanců obchodů, hotelů a restaurací. Hosté, kteří jsou v centru ubytovaní, budou mít zakázáno vjíždět do centra od půl jedenácté dopoledne do tří hodin odpoledne. Za posledních patnáct let se počet lidí, kteří mohou být ubytovaní v centru, zvýšil na dvojnásobek. Dnes si mohou zájemci vybrat z osmdesáti penzionů s pěti tisíci lůžky. Ročně navštíví Český Krumlov, který je zapsaný na seznamu UNESCO, až dva miliony turistů. Jediná výjimka bude platit pro místní obyvatele a složky integrovaného záchranného systému (IZS), pro které nařízení neplatí.

Zároveň s tímto návrhem odhlasovali českokrumlovští zastupitelé zvýšení poplatku za jednodenní vjezd do historického centra ze stávajících dvaceti na sto korun od června tohoto roku. „Osobně jezdím do centra Krumlova hodně často a moje firma má takzvanou vjezdku (vjezdovou doložku od městské policie, pozn. redakce), pro kterou platí jiné měsíční poplatky, takže mě navýšení netrápí,“ uvedl Reitinger. Například majitelé taxislužeb budou platit dva tisíce korun měsíčně. Poplatky se nedotknou rezidentů, abonentů držitelů průkazů ZTP, složek IZS a zásobování.

Vjezd do centra je zpoplatněn také například v Karlových Varech, kde zastupitelé minulý rok zvýšili částku z dvaceti na padesát korun. Způsobilo to komplikace především zaměstnancům lázeňských hotelů, kteří jezdí do práce autem.

Klíčová slova: Český Krumlov, auta, poplatky, zákaz vjezdu, turisté, UNESCO

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.