19.05.2016 15:38


Česko-slovenská rivalita jako nedílná součást hokejového mistrovství

Autor: Anna Mikulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Hokejové mistrovství světa každoročně vzbuzuje náhlý zájem o sport a injekci národní hrdosti. Každý chce vyhrát a každý je najednou největším hokejovým expertem a kritikem. Spolu s probuzeným češstvím se pozornost obrací i na naše východní sousedy ze Slovenska. Někteří jim přejí, jiní si neodpustí poznámky ke každému zaškobrtnutí. Česko-slovenská rivalita i podpora je na dva týdny zpět.

Anna Mikulová. Foto: Hana Drahokoupilová

Dva národy, které byly ještě před čtyřiadvaceti lety jedním státem. Pojí je společná historie, blízký jazyk a mimo jiné i sportovní úspěchy. Po šesti společných mistrovských titulech se obě hokejové země rozešly svou vlastní cestou, ale na šampionátech se často potkávají. Každý fanoušek se na to ale dívá jinak. Jeden Slováky podporuje a přeje jim úspěch, jiný nečeká nic jiného než pád na dno a s každým gólem v slovenské síti se jeho úsměv na rtech rozšiřuje. Ať tak, či tak, pozornost médií i diváků je každoročně upřena hned po českém týmu na ten slovenský. A naopak. Jakékoliv malé zaškobrtnutí je zpozorováno, každý neúspěch sečten. O to víc, když se tomu druhému náhodou nedaří tak, jak si plánoval. 

Oba dva týmy jsou navzájem pod drobnohledem víc, než ostatní země. I přesto, že své pevné místo v reprezentaci už získávají ti, co společný stát nezažili a narodili se do rozdělených republik, rivalita je stále jasná. Nejen na ledě, ale především v hledišti a u televizních obrazovek. Touha být lepší než soused je evidentní, bez toho by se mistrovství neobešlo. Ne nadarmo se říká, že česko-slovenský souboj nemá daného favorita a každý fanoušek ho nedočkavě vyhlíží. Letošní los tomu nepřál, a tak rivalita byla jen na dálku.

Přání o vzájemném souboji ve čtvrtfinále se rozplynulo po posledním zápase ve skupině. Pro naše východní sousedy přišel potřebný gól o minutu později, až v prodloužení. Nejen slovenského fanouška vypadnutí zamrzelo, přece zápas rozhodující o úspěchu a neúspěchu by nemohl mít větší náboj, než jako souboj nejbližších sousedů. Rivalita se často bije s podporou a po vypadnutí jednoho, často automaticky Čech přeje Slovákovi a Slovák Čechovi, vždyť koho jiného máme, i po všech těch letech, k srdci blíž. Veškerá rivalita, i jen vzdálená, tak pro letošní rok skončila. V boji o medaile zůstali jen Češi. Na další hokejové střetnutí si musí oba národy minimálně rok počkat. 

Klíčová slova: hokej, mistrovství, rivalita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.