29.04.2020 17:01


Česko se potýká s mimořádným suchem. Situace je katastrofická, připustil ministr životního prostředí

Autor: Terezie Sekáčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Českou republiku nadále sužuje sucho. Mírná zima a nedostatek sněhových srážek zapříčinily nízký stav vody v tocích. Podobně je na tom i stav podzemní vody. Silné nebo mimořádné sucho zasáhlo téměř osmdesát procent podzemních zdrojů. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce jde o nejhorší období sucha za posledních pět set let. 

Mapa intenzity sucha v České republice. Zdroj: Intersucho

Česko – I v letošním roce čelí Česká republika výjimečnému období sucha jak ve své délce, tak svými dopady. Ve středu to na tiskové konferenci uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Kvůli kumulaci srážkového deficitu a rostoucí průměrné teplotě ovzduší vstupuje podle Brabce země do letošního roku v horší kondici než v předchozích letech, ačkoliv se již předchozí léta označovala jako velmi suchá. Aktuální situace je nejhorší za posledních pět set let.

Rostoucí teplota má společně se srážkovým deficitem za následek také vyšší výpar vody z krajiny, čímž se sucho stále více prohlubuje. „V druhém dubnovém týdnu bylo téměř na celém území republiky extrémní či výrazné sucho. V některých krajích dokonce chybí kumulativně za posledních šest let už více než roční úhrn srážek. Celorepublikově pak chybí průměrně šedesát procent ročního úhrnu srážek," uvedl na tiskové konferenci Brabec. 

Ačkoliv může kratší dešťové období zlepšit situaci zemědělského sucha, do spodních pater půdy a hlouběji bude voda prosakovat dlouho. „Kumulace suchých roků nás dostává do situace, kterou naši předkové nezažili. Mělké vrty se zaplní až ve chvíli, kdy si vegetace vezme svou vodu a teprve ten zbytek se může vsáknout do podzemí," popsal Brabec.

Na dvanáctého května svolal Brabec Národní koalici pro boj se suchem. Se zástupci krajů a obcí chce projednat jejich připravenost na zásobování pitnou vodou a řešit konkrétní krizové scénáře. „Musíme být připraveni na zásobování desítek obcí, stejně jako tomu bylo v loňských letech. Budeme se bavit o tom, jak jsou naplněny vodní nádrže a také o dalších opatřeních," vysvětlil Brabec.

Podle vědce Miroslava Trnky je potřeba zdůraznit, že za současnou situaci nejsou zodpovědní čeští zemědělci, jejich nakládání s půdou nebo podoba naší krajiny. „Sucho momentálně panuje ve velké části střední Evropy. Důvodem je klimatická změna, která mění cirkulaci vzduchu v atmosféře. Epizody sucha měly dosud vždy i svůj konec, nicméně měnicí se klima vysvětluje, proč tato epizoda neskončila po třetím nebo čtvrtém roce jako v minulosti," uvedl Trnka pro zpravodajský portál lidovky.cz.

Odborníci o možném brzkém příchodu období sucha varovali již dříve kvůli minimálním sněhovým zásobám na horách v porovnání s předchozími roky. Podle informací ministerstva životního prostředí činily v letošním roce tyto zásoby patnáct milionů kubíků, což bylo téměř dvacetkrát méně než v loňském roce. „Vodní toky se pravděpodobně už na jaře dostanou do stavu sucha, ty menší mohou vyschnout úplně," sdělil již dříve pro zpravodajský server iDNES.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Vojtěch Bílý.

V loňském roce podpořilo ministerstvo životního prostředí více než dvěma miliardami korun přes čtyři a půl tisíce projektů zabývajících se řešením problémů spojených se suchem. Pro další projekty jsou v současné době otevřené výzvy za dvě a půl miliardy korun, o dalších téměř čtyřech miliardách ministerstvo zatím jedná. Podpořit chce například využití dešťové vody v domácnosti, výsadbu stromů nebo zajištění pitné vody v obcích. 

Klíčová slova: Česko, ministr, Richard Brabec, sucho, životní prostředí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.