25.11.2017 22:18


Česko-německé turné krátkých filmů Feinkošt končí. Závěrečné promítání bude v Berlíně

Autor: Zuzana Kašparová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letošní ročník česko-německého turné krátkých filmů Feinkošt v Česku skončil promítáním v brněnském univerzitním kině Scala. Shlédnout šest vybraných filmů mohou zájemci už jen 5. prosince v Berlíně. Tři české a tři německé filmy reprezentovaly různé filmové žánry, od animace až po dokument. Organizátoři akce doufají, že turné zvýší spolupráci mezi českými a německými filmovými tvůrci. 

Brno - Šest vybraných krátkých filmů česko-německé produkce shlédli diváci večer 22. listopadu v kině Scala Masarykovy univerzity. V Česku tím skončil již osmý ročník filmového turné Feinkošt, jež v tuzemsku začal promítáním v Ústí nad Labem. Kromě Česka mohli zájemci na filmy jít i v různých městech Německa. Závěrečné promítání bude 5. prosince v Berlíně. Kromě veřejného promítání organizátoři umožnili i setkání tvůrců, aby podnítili vzájemnou diskuzi a spolupráci.

Jednotlivé filmy trvaly od šesti do třiceti minut. Nejdelším snímkem letošního ročníku byl německý hraný film GABI o jednotvárném životě podlaháře od režiséra Michaela Fetter Nathaskyho. „Tento film mě hrozně pobavil. Přišel mi skvěle absurdní,“ řekla Anežka Kuncová, která na Feinkošt přišla do Scaly. Diváci také viděli dvanáctiminutový film I<3 o hledání lásky, který natočila studentka pražské Filmové akademie muzických umění Lenka Benešová. „Téma lásky, a hlavně samoty, pro mě bylo v době natáčení nejpalčivější. Nedokázala jsem se sama od sebe odpoutat, a tak jsem využila svou vlastní rovinu,“ řekla Benešová, jejíž snímek získal nominaci na cenu Magnesia Litera za nejlepší studentský film.

O výběru snímků každoročně rozhoduje komise filmových odborníků. „Filmy vybírají z nejúspěšnějších titulů z obou zemí. Jde často o snímky nominované na různé ceny nebo úspěšné na mezinárodních filmových festivalech,“ sdělila jedna z organizátorů Feinkoštu Hedvika Petrželková. Turné organizují česká národní organizace Czech Film Center společně s německou agenturou AG-Kurzfilm. 

Klíčová slova: Feinkošt, film, krátký film, Německo, Česko, Scala

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.