13.05.2017 14:33


Česko naruby aneb všemocný prezident a vrah na svobodě

Autor: Radek Krajči | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Prezident v České republice bývá mnohdy považován jen za loutku. Osobu, která reprezentuje zemi a plní ústavou dané pokyny. Nyní však prezident vypadá jako neomezený vládce, který pevně drží vlast ve svých rukou. Možná okoukal i leccos od vlády, kde je skoro pravidlem, že sliby neznamenají nic. A tak se jednoduše rozhodl, že udělí milost i přes své prohlášení,  že milost udělovat nebude. Později své vyjádření upřesnil, že se omilostnění budou týkat jen humanitárních případů. A nyní hodlá udělit milost doživotně odsouzenému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. 

Radek Krajči Foto: Alice ŠplíchalováNa internetovém portálu iSport.cz se každý týden Adam Nenadál ve svém pořadu Liga naruby ohlíží za vtipnými momenty z první fotbalové ligy. V krátkém videu divák vidí, jak hráči místo aby trefovali prázdnou branku vysoko přestřelí, kličkou zamotají sami sebe a vůbec vše dělají naopak. V posledních týdnech ale můžeme sledovat v televizi i pořad Česko naruby. Jen si stačí zapnout zprávy. Prezident mění ústavu, premiér neví, co si má počít s vládou, ministr financí přemýšlí, z jaké kauzy se vylhat dřív, komunistům rostou preference a dotace od státu na fotbal přerozděluje předseda fotbalové asociace. Posledním hřebíčkem do rakve je trochu symbolicky omilostnění dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka.

Prezident své gesto vysvětluje tím, že si myslí, že je Kajínek nevinný. Motivace k udělení milosti by ale měla být jiná. Zeman se tímto staví do pozice nejvyššího justičního činitele, který může opravovat výrok soudu. Kauzu kolem dvojnásobného vraha řešily už všechny nejvyšší soudní instance a všechny ho shledaly vinným. Proč tedy pouštět na svobodu takového člověka? Popularita Kajínka je značná. Dost možná nejznámější český vězeň láká pozornost médií, filmových studií i mnoha novinářů. Pochybností kolem dvojnásobné vraždy je také nespočet. Ale i tak, usvědčený nájemný vrah by neměl být na svobodě.

Těžko soudit, zda jde o promyšlený tah před prezidentskými volbami, kterými by si hlava státu měla spravit pošramocenou reputaci. Dal tím další argument svým odpůrcům. Zatře tím alespoň částečně své chování během vládní krize. Načasování tedy rozhodně není náhodné. Svou nehoráznost ale posunul opět o level výš. Přes všechno, co jsem zde zmínil, přeci nemůže udělat takto významný krok jen kvůli své domněnce. Kajínek ani není nijak starý na to, aby byl omilostněn. V šestapadesáti letech se rozhodně nejedná o starého a sešlého kriminálníka, nad kterým je třeba projevit lítost. Nač tedy budeme mít soudy, když se prezident může proti jejich rozhodnutí postavit i v takovémto případu?

Milost nemůže být využívána pro vlastní prospěch. Tímto gestem dostane mnoho vězňů prakticky návod na to, jak dosáhnout svobody. Stačí se stát populárním a mít případ zahalený pod rouškou nejasnosti. Pak už bude jedno za jaký čin jste v cele. Jiří Kajínek si tak za chvíli bude moci připadat jako v pohádce S čerty nejsou žerty. Petr Máchal byl zprvu odsouzený na doživotí (to jako do konce života), a přesto si nakonec, jakožto svobodný člověk, vzal princeznu. Máchal si však svůj trest nezasloužil, což o nejslavnějším českém vězni říci nemůžeme. A prezident není vládce pekel, aby mohl rozhodovat o osudu doživotně odsouzeného.

Klíčová slova: Kajínek, milost, Zeman, Česko naruby

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.