01.04.2020 15:00


České maminky se snaží snížit množství odpadu

Autor: Světlana Nedvědová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Oblečení z druhé ruky, vyrábění domácí kosmetiky a mateřství. Nejen to spojuje matky, které se snaží omezit produkci odpadu a ulevit tím planetě. Zero waste a minimalismus se stávají čím dál populárnější nejen ve světě, ale také v České republice. Produkce odpadu na jednoho Čecha přitom dlouhodobě roste.

Součástí zero waste je nakupování v bezobalových obchodech (Foto: Světlana Nedvědová)

OSTRAVA – Zero waste je anglické sousloví, které označuje bezodpadový styl života. Trend nulového odpadu a minimalismu se ujal i v České republice, kde jej vyznávají například mladé matky Iveta Houdková a Markéta Prokopová. „Snažím se nekupovat zbytečnosti a hodně věcí mám z druhé ruky. Když kupuji něco nového, snažím se upřednostňovat kvalitní výrobky nad levnými, české výrobky nad zahraničními,“ říká Prokopová.

Těhotenství a péče o dítě je podle matek spojené s velkým množstvím odpadu, především období po porodu a první roky života dítěte. „Žít bez odpadu bylo náročné především v šestinedělí, proto jsme to s manželem v té době až tolik neřešili. Nyní častěji využíváme auto, což je se zero waste trochu v rozporu, ale jinak příliš velký rozdíl po narození dětí nevidím,“ konstatuje matka dvou dětí Iveta Houdková, která se o udržitelnější způsob života zajímala ještě před těhotenstvím.

Obě ženy se snaží snížit množství odpadu mnoha způsoby. Jedním z nich je například nakupování v bezobalových obchodech. „Maminek k nám chodí celkem hodně, často nakupují i s dětmi v nosítku nebo šátku,“ potvrzuje brigádnice z brněnského bezobalového obchodu Barbora Kroutilíková. Kromě trvanlivých potravin si mohou matky odnést také stáčenou drogerii, ale i přesto dávají přednost spíše přírodní nebo domácí kosmetice. „Hodně nakupují přírodní ručně vyráběná mýdla, jak pro děti, tak i pro sebe,“ říká majitelka obchodu s přírodní kosmetikou Romana Nykrmajerová.

Důvodem, proč dodržovat zásady bezodpadového života i po narození dětí, je podle obou žen snaha vytvořit pro své potomky lepší budoucnost a naučit je úctě k přírodě. „S dětmi je to těžší, ale právě ony jsou největší motivací ke změnám,“ vysvětluje eko minimalistka Markéta Prokopová. S jejím výrokem souhlasí i Houdková. „Ze začátku bylo vše náročnější, ale rozhodně to díky dětem získalo nový smysl a rozměr,“ dodává.

V roce 2018 vyprodukoval jeden Čech více než 350 kilogramů odpadu, což je o skoro padesát kilogramů více než v roce 2012. Podle údajů Českého statistického úřadu se produkce odpadu za posledních sedm let zvýšila. Nejnižší množství naměřili statistici v roce 2002, kdy komunální odpad činil 279 kilogramů na jednoho obyvatele.

Klíčová slova: zero waste, minimalismus, mateřství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.