09.04.2020 11:19


České hospody a pivovary jsou v krizi, lidé se skládají na jejich záchranu

Autor: František Trojan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

České hospody a restaurace jsou už skoro měsíc zavřené. Vláda o jejich uzavření rozhodla v půlce března, aby omezila šíření koronaviru. Příjmy podniků se tak ze dne na den ocitly téměř na nule a gastronomie se zařadila mezi nejpostiženější oblasti pracovního trhu. Češi teď díky unikátním projektům mohou hospodám pomoci.  

Česko – Předplatit si pivo a vychutnat si ho po skončení krize nebo si pro jedno dojít do vybraného podniku a zachránit ho tak před likvidací. Projekty Zachraň hospodu a Zachraň pivo poskytly návštěvníkům hospod možnost, jak svým oblíbeným podnikům a pivovarům pomoci v krizi.  

Služba Zachraň hospodu funguje na jednoduchém principu. Zájemce si vybere hospodu či jiný podnik, kterému chce přispět, a daruje libovolnou částkou. Následně obdrží voucher, který může využít, až se hospoda opět otevře. „V tuto chvíli je sice nejvíce zaregistrovaných hospod v Praze, ale v následujících dnech očekáváme, že se to trochu vyrovná,“ řekl jeden ze zakladatelů projektu Radek Maršík. 

Další ohroženou skupinou jsou přímo sládci a majitelé rodinných pivovarů. Jejich tržby se z naprosté většiny skládají z peněz za pivo, které uvaří a prodají ve svých hospodách. Uvařené pivo se navíc musí do určité doby vypít. Pokud by ho sládci museli vylít, bude to znamenat nejen plýtvání, ale i velkou finanční ztrátu. 

Pro takové případy založila skupina přátel platformu Zachraň pivo. Ta mapuje malé pivovary a nabízí jejich pivo k prodeji. „Na rozdíl od velkých značek se malé pivovary nemají šanci udržet déle než měsíc. Velmi nás překvapilo, že se skrze amatérský projekt počet objednávek na pivo pohybuje řádově v tisících,“ sdělil sládek a jeden ze zakladatelů projektu Michal Pomahač.

Podniky prostřednictvím záchranných projektů podpořil také student Jakub Adam. „Zachránil jsem několik litrů jednomu pražskému pivovaru a pravidelně přispívám svojí oblíbené hospodě,“ řekl Adam. V záchraně piva chce pokračovat.

Některé hospody nezavřely úplně. Prodávají například z okénka pivo do kelímku anebo rozváží jídlo. Podle Pomahače by pivovary bez jejich projektu museli pivo zlikvidovat a na další provoz by neměly peníze.

 

Klíčová slova: pivo, pivovary, Zachraň pivo, Zachraň hospodu, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.