22.03.2020 17:20


Česká televize, Psychologický ústav nebo Masarykova univerzita. Pracovníci institucí pomáhají Čechům v nelehké době

Autor: Anita Hofmannová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Koronavirus je stále aktuálním tématem napříč Českou republikou. Dle nařízení vlády mají lidé zůstat doma a ven vycházet jen v nutných případech. Některé instituce se díky svým prostředkům snaží lidem vyjít vstříc a pomoci jim v této nelehké době. Například přidáním televizních pořadů a programů, vztahujících se k tématu, příspěvky na sociálních sítích nebo zřízením krizových center.

Masarykova univerzita zřídila Krizové operační centrum. Zdroj: Anita Hofmannová

Česká republika – Epidemie koronaviru v České republice má za následek několik závažných změn, které se v posledních týdnech udály. Školy jsou do odvolání zavřené, lidem není doporučeno shlukovat se s ostatními a vláda přichází s dalšími opatřeními, které mají zabránit masivnímu šíření nemoci. Zástupci institucí po celém Česku se proto snaží lidem situaci ulehčit a vymýšlí různé vychytávky a programy.

Mezi tyto instituce patří i Česká televize, která od zítřka spouští televizní stanici ČT3, která bude zaměřena především na seniory. Na ní se mají vysílat seriály z archivů České televize, televizní soutěže či informační servis. „Důvodem je především snaha televize pomoci nejohroženější skupině – starším lidem, kteří jsou v této době nuceni zůstávat doma. Stanice bude svým laděním klidnější a podávání všech informací přizpůsobené seniorům," oznámila mluvčí České televize Karolína Blinková.

Další z mnoha institucí, jejichž zástupci se rozhodli lidem pomoci, je i Psychologický ústav Akademie věd ČR. Ti na svém Facebooku přidávají "nevyžádané rady" a videozáznamy od Zvěda, které vybírají na základě svých zkušeností z izolačních studií simulujících dlouhodobý meziplanetární let. „Naše příspěvky se bleskově začaly šířit internetem a máme velmi laskavé komentáře i osobní zprávy od našich sledujících, kteří si je i tisknou a lepí po bytě jako motivační citáty," řekla docentka Iva Poláčková Šolcová z Psychologického ústavu Akademie věd ČR. 

Podotýká taky, že současná situace může mít na lidi silně negativní vliv. „Řada omezení, kterým nyní čelíme, duševní pohodu vyloženě devastuje. Pocity zoufalství, beznaděje, osamělosti se šíří a zahlcují společnost více než koronavirus a mohou nás stát život. To nechceme a nesmíme dopustit, takže se snažíme hlavně vysvětlit, co se lidem děje a inspirovat je k tomu, aby se udrželi v dobré pohodě," dodala Poláčková Šolcová.

I Masarykova univerzita rychle zareagovala na nastalou situaci. Vytvořila databázi dobrovolníků, kterou může kdokoliv využít v případě, že potřebuje pomoci. Zřídila proto krizové centrum, ve kterém pracují dobrovolníci, kteří pomáhají lidem jejich požadavky naplnit. „Během jednoho týdne se do dobrovolnické databáze přihlásilo skoro 2400 lidí z řad studentů. Co se týče poptávek, většinou jde o doučování, hlídání dětí a nákupy seniorům, v posledním týdnu se nám to rozšířilo o poptávky roušek. Obrací se na nás hodně nemocnice nebo integrovaný záchranný systém, kteří shání hlídání pro děti či odvozy mediků do krajských nemocnic," popsala operátorka krizového operačního centra Masarykovy univerzity Eliška Cyprianová.

Dle jejích slov je práce hodně, lidé požadují dobrovolníky ve specifických sférách a pracovníci krizového centra se jim snaží vyjít vstříc. O pohodlí pracovníků je však postaráno. „Každý den pracujeme od osmi do osmi, vyřizujeme maily, telefonáty. Lidi jsou vděční, posílají děkovné maily či zprávy. Dle mého názoru to pan rektor zařídil včas a dobře. V prostředí centra se tu o nás starají, sice je to dobrovolnická činnost, ale zajišťují nám jídlo, ochranné prostředky a hodně dbají na hygienu a naši bezpečnost," řekla Cyprianová.

Od 14. března je na území Česka vyhlášen nouzový stav. Platí omezení volného pohybu osob na území celé České republiky s výjimkou cest do práce, návštěvy rodiny nebo nezbytných nákupů. Také byla zakázána osobní přítomnost žáků ve školách, a studentům v sociálně-pracovních oborech a jím příbuzným byla uložena pracovní povinnost s cílem zajistit poskytování péče v zařízeních sociálních služeb.

Klíčová slova: koronavirus, psychologický ústav akademie věd čr, masarykova univerzita, krizové operační centrum, česká televize

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.