19.12.2016 23:42


Česká mše vánoční zazněla v neděli na náměstí Svobody

Autor: Pavlína Tomečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Letos již popáté navodil Metropolitní symfonický orchestr na náměstí Svobody Vánoční atmosféru. Spolu s Filharmonickým sborem Brněnská beseda a sólisty zahráli Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby.

Autor: Pavlína Tomečková

Brno – Na náměstí Svobody na zlatou neděli zazněla Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Známou vánoční skladbu zahrál včera večer Metropolitní symfonický orchestr spolu s Filharmonickým sborem Brněnská beseda. Orchestr dirigoval Pavel Šuráň. Koncert jako součást programu Brněnských Vánoc uspořádalo Turistické informační centrum města Brna.

Ze sólových partů zazpívala soprán Eva Daňhelová, alt Jana Janků, tenor Jakub Tuček a bas Aleš Procházka. Podle dirigenta Pavla Šuráně nacvičoval orchestr Českou mši vánoční na dvou zkouškách sám, na jedné se sólisty a pak následovala ještě generální zkouška. Metropolitní symfonický orchestr má za sebou mnoho rockových koncertů ve spolupráci například s Jiřím Zonygou, Kamilem Střihavkou nebo Martinou Pártlovou.

Tradice koncertů České mše vánoční na náměstí Svobody začal teprve před pěti lety. Pro Šuráně má Rybova skladba význam jako česká tradice. „Mnoho lidí by si koncert za drahou vstupenku poslechnout nepřišlo. Tady je to volně přístupné a věnované lidem,“ vysvětlil Šuráň.

Na závěr publikum spolu s orchestrem a sborem zazpívalo dvě vánoční koledy. „Přišla jsem se podívat, protože v orchestru hraje můj manžel a moje dcera,“ řekla Dagmar Havláková. Podle ní Česká mše vánoční k Vánocům patří. „Bylo to velmi slavnostní,“ ocenila koncert jiná divačka Hana Tulisová. 

Klíčová slova: Česká mše vánoční, Jan Jakub Ryba, Metropolitní symfonický orchestr

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.