02.03.2017 13:40


Česká móda zažívá svůj veliký návrat, říká kurátorka sbírky textilu Andrea Březinová

Autor: Hana Husovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno - Po celý jarní semestr se mohou studenti Masarykovy univerzity, ale i běžní návštěvníci, účastnit přednášek o módě a módním průmyslu 20. století v budově Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Nejen o přednáškovém cyklu, ale i o dalších událostech ze světa módy promluvila kurátorka sbírky textilu Moravské galerie v Brně Andrea Březinová.

Foto: Hana Husovská

Překvapilo mě, že na přednášce bylo tolik mladých lidí, kteří si navíc dělali poznámky. Jedná se primárně o vysokoškolský kurz?
Je to přednáška pro muzeologii, ale chodí na ni i studenti z dějin umění nebo i s úplně jiným zaměřením, například ekonomie nebo přírodověda. Je to celouniverzitní předmět, početně ani jinak kurz neomezuji. Na konci se pak většinou píše test, kde dávám tak tři, čtyři otázky, kde by měli shrnout to nejdůležitější z toho, co tady probíráme.

Konaly se podobné přednášky už někdy v minulosti?
Asi před dvěma lety, kdy tady v galerii byla výstava věnovaná současné módě. Jako doprovodný program jsme vymysleli tyhle přednášky, kam mohli chodit jak studenti, tak široká veřejnost. A v tom teď pokračujeme. Jen čas konání teď není lidem moc nakloněný. Dřív ty přednášky byly v půl šesté večer, teď když jsou od dvou, sem chodí hlavně studenti nebo důchodci.

Aktuálně se také dějí i nějaké další akce spojené s módou?
Určitě, připravujeme novou expozici. Takže já se teď snažím předvybrat nějaké současné české designéry, které bychom mohli koupit do sbírky módy.

Co bude náplní příštích přednášek?
Postupujeme víceméně chronologicky, začali jsme někdy na konci 19. století a ráda bych to dotáhla až do úplné současnosti. Zdá se mi, že česká móda aktuálně prožívá svůj veliký návrat a mladí čeští oděvní designéři jsou teď opravdu jedni z nejúspěšnějších ve světě.

Přednášky pořádá Moravská galerie ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Jakou roli v tom hraje škola?
Já jsem v podstatě externí pedagog na oboru muzeologie na Filozofické fakultě. Spolupráce spočívá hlavně v tom, že Moravská galerie poskytla prostor našeho přednáškového sálu, což je pro mě výhoda. Nemusím nikam odbíhat a také tu máme depozitář módy, takže můžu některé modely předvést i naživo.

Kdo přišel s nápadem přednášet o módě? Byla to vaše iniciativa?
Já jsem na muzeologii už přednášela dějiny designu 20. století, ale pak jsem si říkala, že to je přeci jen příliš široký záběr. Začala jsem se zabývat „jenom“  módou, protože je mi to nejbližší a protože jsem kurátorka sbírky módy.

Přednášky o historii odívání a oděvním průmyslu - to zní spíš jako ženská záležitost. Přijdou si na své i muži?
Pánské modely zatím bohužel probíráme jen málo. Do budoucna bych se na ně ale chtěla víc zaměřit, hlavně na dandye, což je velké, zajímavé téma napříč historií. Chce to ale opravdu velkou přípravu, která zabere hodně času. Pro mě to znamená načíst spoustu materiálů a úplně se to nekloubí s prací pro Moravskou galerii, takže jsem se k tomu zatím moc nedostala. V budoucnu bych pánskou módu ale určitě chtěla zařadit.

Zmiňovala jste slovo dandy, co přesně to znamená?
To představuje muže, který velmi sleduje módu, ale nikdy není nápadný. V původním slova smyslu to byl muž, který je velmi dobře oblečený, to znamená především kvalitně. Má na sobě sako ušité nejlepším krejčovstvím z dokonalých, luxusních látek. Neznamená to ale, že by byl nějak nápadný na první pohled.

Vrací se móda 20. století zpět?
Tak určitě jsou pořád nejrůznější retro vlny, ale právě v rukou opravdu kreativních designérů. Nikdy to není jen bezmyšlenkovité napodobování něčeho z minulosti, ale přetvoření a aplikování na soudobou společnost, na současnost.

Co byste nabídla čtenářům, abyste je nalákala k návštěvě přednášek či galerie?
Já bych je nalákala určitě na náš depozitář módy, kde máme ukryté skvosty, které možná ani řada Brňanů nezná. Vystavovat módu je totiž velice problematické, v současné expozici máme pouhých pět modelů z 19. století, ale v depozitáři jsou ukryty desítky a desítky. A tím, jak naše expozice končí secesí, tam vůbec není vystavena móda 20. století.

 

 

Andrea Březinová (*1973)

  • Vystudovala dějiny umění a muzeologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně
  • Spolupracovala při přípravě výstavy a katalogu Vídeňská secese a moderna a na výstavách Designbloku
  • Publikovala v časopisu Keramika a sklo: časopis pro design a umění
  • Od roku 2010 je kurátorkou sbírky textilu a oděvních doplňků
  • Zaměřuje se na design 20. století, především odívání
  • Přednáší dějiny uměleckoprůmyslových muzeí a design 20. století na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně

 

 

Pozvánka na přednáškový cyklus Móda 20. století

Klíčová slova: móda, přednášky, Andrea Březinová, 20. století,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.