08.05.2018 08:14


Česká komedie, u které si diváci nezasmějí. Komedie Pepa

Autor: Tereza Košťálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Film Pepa, nová česká komedie, se objevil v kinech v dubnu. Nápad ztvárněný v této komedii, ale nevyužil svůj potenciál, a tak se divák v kině může chytat za hlavu, když kouká na hlavního hrdinu Pepu, který se protlouká životem.

Autor: Totalfilm.cz

Česká komedie režiséra Jána Nováka, který natočil mimo jiné také Kameňák 4, představuje divákům život obyčejného úředníka Pepy (Michal Suchánek). Ten se totiž ve filmu probírá celým životem od narození až do dospělosti. Útrapy, které ho však v životě, čekaly ho přiváděly na myšlenku, že ho jistě čeká ještě něco velkolepého.

Pepova manželka Zdena (Petra Špalková) mu to v životě také neusnadňuje a z Pepy se tak stává podpantoflák, který se bojí prosadit si svůj vlastní názor. Ještěže má aspoň kamaráda Tondu (Filip Blažek). Tedy ještěže… Tonda byl Pepovým kolegou a vždy mu předal svou práci a za oplátku slíznul sám smetanu. Doma má Tonda na první pohled báječnou manželku (Alice Bendová), a tak Pepa zase vidí, že všichni se mají lépe než on.

V celé komedii, která je spíše jen popisem smutného osudu ještě smutnějšího Pepy, než komedií na zasmání, nedává postava Pepy divákovi prostor, aby ho měl rád. Životem totiž Pepa jen proplouvá jako velký chudáček a vše svádí na nepřízeň osudu a čeká, že se to někdy musí zlomit. Když už si ale myslí, že došel do fáze, kdy se mu začne dařit, překvapí ho další neblahé události.

Přitom kdykoliv mohla být jeho stereotypní povaha změněna. Kdykoliv mohl být divák překvapen, že už se Pepa jen tak nedá a že se s osudem bude prát. Na chvíli, kdy se mu bude dařit a kdy odejde od manželky Zdeny, na tuto chvíli čekal snad každý divák po celou dobu komedie. Kdy z počátku Pepovi snad i fandil, aby se mu smůla přestala lepit na paty, ale poté, co neudělal jedinou věc, kterou by štěstí mohl jít vstříc, divák ztratil chuť mu vůbec nějaké štěstí přát.

Trailer filmu lákal ke shlédnutí vtipnými scénami. Například když ještě malý Pepa chodil do školy a musel jít k panu řediteli, kvůli plivnutí na něj. Právě v ukázkách vypadala tato scénka jako ukázka dětské naivity, vynalézavosti a fantazie v porovnání s nepříčetností rozzuřené autority ředitele, což působilo zábavně. Ve filmu se však ukázalo, že si Pepa nevymýšlí a nejde tak o fantazírování. Nebyl to totiž plivanec, ale pana ředitele opravdu počůral Hroch, jak Pepa přiznal. Hroch s velkým H, protože to bylo příjmení jednoho jeho spolužáka.

Film Pepa určitě není komedií, u které by se diváci smáli, až by se za břicho popadali. V kině se naopak můžete těšit na depresivní zpověď Michala Suchánka, kterému život nepřeje. Pepa je tedy kousek vhodný spíše pro diváky, kteří chtějí zjistit, že se najdou i větší nešťastníci v životě, než jsou oni sami. Film pro diváky, kteří chtějí zavzpomínat na obyčejný život za totality a kteří chtějí chvilku vypnout a nepřemýšlet nad starostmi vlastními, ale jen se divit starostem jiných.

Klíčová slova: Pepa, komedie, drama, kino

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.